Trivunac: Privukli više stranih investicija od celog Z. Balkana
BEOGRAD: Srbija je u prvih sedam meseci ove godine privukla 1,2 milijardi evra direktnih stranih investicija, što je više nego sve zemlje Zapadnog Balkana zajedno, izjavio je danas državni sekretar u Ministarstvu privrede Milun Trivunac, na uvodnom sastanku 17. Ekonomskog samita Srbije.
Taj skup počeo je sastankom na temu "Povećanje konkurentnosti srpske ekonomije", koji su otvorili Trivunac i Čad Evans, potpredsednik američkog Saveta za konkurentnost.
Samit, pod nazivom "Mapa puta ka unapređenju konkurentnosti", zvanično otvara premijerka Ana Brnabić.
Trivunac je istakao da se strukturne promene u privredi odvijaju kroz privlačenje direktnih stranih investicija i dodao da je Ministarstvo privrede uradilo analizu efekata podsticanja stranih investicija u prerađivačku industriju na izvoz i BDP za period 2006-2015.
"Državu je jedno radno mesto koštalo prosečno 2.680 evra, a zaposleno je 20 odsto više radnika, udvostručen je neto izvoz, a doprinos tih preduzeća privrednom rastu je pet puta veći", rekao je on dodajući da su preduzeća koja koriste podsticaje države povećala učešće u ukupnom BDP za 0,23 odsto u 2007. Na 1,08 odsto u 2015.
Prema njegovim rečima prednosti dirketnih stranih investicija nisu automatske i zavise od karakteristika domaće privrede i konkurentnosti domaćih firmi.
"Ministarstvo nastoji da podsticaje uskladi sa konceptom pametne specijalizacije kako bi dirketne strane investicije bile ciljane i usmeravane u nove tehnologije", rekao je on.
Trivunac je kazao da se srpska privreda nalazi na dobrom putu.
"Svi relevantni makroekonomski pokazatelji pokazuju da je srpska privreda na dobrom putu. Ključni indikatori i svi ostali relevantni međunarodni faktori, kao što su MMF i Svetska banka mogu podržati moju izjavu", naglasio je Trivunac.
On je podsetio da je prošle godine Srbija uspela da dostigne privredni rast u visini od 2,8 odsto, a da će ove godine očekivana stopa rasta biti nešto manja između 2,6 i 3 odsto, ali i da se iduće godine očekuje da bude 3,5 odsto.
Ukazao je i da je u poslednje tri godine značajno smanjenja stopa nezaposlenosti sa 26 na 11,8 odsto, te dodaje da nije planirano da se stane, već nastavi sa tim trendom.
Govoreći o situaciji sa javnim finansijama rekao je da je u poslednjih sedam meseci zaustavljen budžetski deficit i ostvaren suficit u državnom budžetu.
Govoreći o javnim preduzećima rekao je da su posle dugogodišnje serije negativnih rezultata 2016.već drugu godinu za redom ostvarili pozitivan neto rezultat, koji je za 61 odsto veći nego prethodne godine.
Kada je reč o privrednim društvima u stečaju Trivunac navodi da je njihov negativni negativan rezultat na kraju 2016.prepolovljen u odnosu na prethodnu godinu i iznosi 50,8 miliona dinara.
Trivunac je podvukao da je Srbija ostvarila napredak i u mnogim konkurentskim oblastima.
"Prema analizi indeksa konkurentnosti od 12 stubova Srbija je najviše napredovala u osam koja su najvažnija, a blago je pogoršan rang kod infrastrukture i tehnološke spremnosti", objasnio je on dodajući da su najkritičnije oblasti institucije, efikasnost tržišta robe, složenost poslovanja i posebno podindeks inovacija.
U narednom periodu će, kako je najavio, u fokusu Ministarstva privrede biti mere za povećanje konkurentnosti, kako bi privredni rast bio veći.
U tom cilju je izdvojio šest ključnih mera – privalčenje strateških investicija za veći rast privrede, povećanje izvoza, brži rast start-ap kompanija i veći doprinos brzorastućih maih i srenđih preduzeća, regionalnu specijalizaciju prerađivacke industrije, rešavanje probelma velikih gubitaša, i kreiranje nove industrijske politike.
Trivunac je dodao i da Ministarstvo privrede u saradnji sa Svetskom bankom radi na donošenju nove industrijske politike do 2030. godine, gde će biti definisane mere i mehanizmi, a kojima je u fokusu "tehnološki priključak za EU", razvoj inovacija, primena koncepta Industrija 4.0, i pametna specijalizacija prerađivačke inustrije Srbija kao motoru privrednog razvoja.
Organizator Samita, šef TGI grupacije Simeon Comokos, pozdravljajući goste, ukazao je da je ovaj skup, koji je ustanovljen pre 17 godina postao platforma za razgovor vlasti i privrede, stručnjaka.