Svaki drugi privrednik očekuje veći profit u tekućoj godini
Mala i srednja preduzeća i preduzetnici u Srbiji imaju pozitivna očekivanja od 2019. godine, što pokazuje indeks poslovnog optimizma, koji od maksimalnih 100 odsto ove godine iznosi 60,1.
Indeks poslovnog optimizma je nešto veći među preduzećima u Srbiji koja sarađuju s Nemačkom – 68,4 odsto, pokazali su rezultati predstavljenog istraživanja koje je sprovela Prokredit banka, u saradnji s istraživačkom agencijom „Ipsos strateyik marketing”.
U istraživanju, koje je sprovedeno sedmu godinu zaredom, učestvovalo je 550 preduzetnika i donosilaca odluka u malim i srednjim preduzećima iz različitih sektora privrede, od čega su 188 preduzeća koja sarađuju s Nemačkom.
Član Izvršnog odbora Prokredit banke Igor Anić je rekao da je istraživanje, sprovedeno od 7. novembra do 6. decembra 2018. godine, pokazalo da 55,7 odsto privrednika očekuje veći profit u 2019. godini, dok 71,5 odsto preduzeća koja sarađuju s Nemačkom smatra da će im prihodi ove godine biti veći nego u prethodnoj.
– Podaci koje smo dobili istraživanjem govore o opravdanom optimizmu privrednika, što je posebno istaknuto kod projekcije profita, obima prodaje i planiranih investicija, ali i u domenu planova za povećanja plata – rekao je Anić.
Problemi privrednika su, kako je naveo, i dalje slaba naplata potraživanja, jaka konkurencija i slaba prodaja, a kod preduzeća koja sarađuju s Nemačkom se pominju i porezi i nekvalifikovana radna snaga.
Svetnik predsednika PKS-a Aleksandar Kemiveš ocenio je da je pozitivno što je poslovni optimizam iz godine u godinu sve veći, kao i to što su kompanije zadovoljne opštim makoroekonomskim uslovima poslovanja u Srbiji.
Nemci zadovoljni
Član Upravnog odbra Nemačko-srpske privredne komore Martin Knap kaže da ga raduje što preduzeća iz Nemačke, koja u Srbiji zapošljavaju oko 50.000 radnika, mnogo pozitivnije gledaju na poslovno okruženje.
– Među našim članovima i kompanijama sproveli smo istraživanje da vidimo u kojim oblastima postoji potreba za dokvalifikaciju – rekao je Knap. – Prošle godine smo taj probleme izneli premijerki Ani Brnabić i verujem da će ova tematika doći na dnevni red Vlade.
– Ne sviđa mi se što nekoliko godina zaredom imamo iste probleme – rekao je Kemiveš, i naveo da, kada preduzeća konkurenciju navode kao problem, misle zapravo na nelojalnu konkurenciju i firme u sivoj zoni koje zapošljavaju na crno. – Protiv toga se treba boriti, a zdrava konkurencija može samo biti plus, a ne minus.
Naveo je da PKS smatra da treba izvršiti veći pritisak da bi se pojačao rad inspekcijskih službi, pre svega inspekcije u okviru Ministarstva finansija.
D. Vujošević