Stevanović: Dolaze bolji dani za vojvođansku privredu
<p>Do kraja nedelje biće završena javna rasprava o Nacrtu izmena i dopuna Zakona o stečaju. Posle tri izmene tog zakona u poslednjih deset godina uočeni su neki nedostaci</p>
koje je potrebno otkloniti da bi se stečajni postupci učinili efikasnijim i bržim.
– Stečaj nije nužno kraj za neku firmu – objašnjava za „Dnevnik” državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović. – Stečajni postupak možemo posmatrati i kao poslednju opciju za ozdravljenje preduzeća koje ne može da izmiruje svoje obaveze. Možemo sprovesti reorganizaciju preduzeća ili pokrenuti bankrotstvo kada ozdravljenje već nije moguće. Svakako u Srbiji ima primera gde su kompanije oživele nakon prodaje i stečaja ili reorganizacije i danas uspešno posluju.
* Šta donose izmene Zakona o stečaju?
– Zakon koji je na snazi značajno je smanjio trajanje stečajnog procesa, poverioci se namiruju u većem procentu, imamo i više stečajeva, pre svega jer smo odlučni da rešimo pitanje preduzeća koja nismo uspeli da privatizujemo. Ovaj nacrt izmena i dopuna Zakona, usaglašen sa Svetskom bankom i Međunarodnim monetarnim fondom, daje mogućnost aktivnog učešća obezbeđenih poverilaca u procesu odlučivanja, koja su od značaja za namirenje njihovih potraživanja, pa i smene stečajnog upravnika ako ne radi dobro svoj posao. Stečaj je živa stvar i, ako treba, menjaćemo zakon koliko god treba jer želimo da dovedemo Srbiju u red i da konačno nađemo rešenja za sva preduzeća iz portfelja privatizacije koja niko nije rešavao decenijama.
* Krajem prošle nedelje održana je zajednička sednica Republičke i Pokrajinske vlade. Da li ona najavljuje promene koje će doneti boljitak vojvođanskoj privredi?
– Konačno imamo priliku da izgradimo sistemski odnos Republike i Pokrajine kojeg nije bilo za vreme dvanaestogodišnjeg režima Bojana Pajtića, dvanaest dugih godina devastacije privrede, infrastrukture, populacije, gradova i sela Vojvodine. Sada ćemo kvalitetnim i permanentnim odnosima doprineti razvoju Vojvodine, posebno privlačenjem investitora i stvaranjem velikih projekata.
* Ministarstvo privrede je u martu ove godine pozvalo zainteresovane za privatizaciju „Luke Novi Sad” da dostave pisma o zainteresovanosti. Kada će ta firma biti privatizovana?
– Očekujemo da „Luka Novi Sad” završi administrativne obaveze pre nego što se pokrene proces privatizacije. Nadamo se da ćemo proces pokrenuti do kraja ove godine. Međutim, važnije od „kada” je pitanje „ko” će privatizovati Luku Novi Sad jer nam je cilj da ona dobije najboljeg pratnera za operatera da bi se podigli kapaciteti i poslovanje same luke.
* Pregovori o strateškom partnerstvu „Galenike” i britansko-ruskog konzorcijuma „Frontijer – Petrovaks farm” počeli su pre nekoliko dana. Šta je s drugim preduzećima koja su od strateškog značaja za državu?
– Za neka od tih preduzeća priprema se prodaja, u nekima se sprovodi Unapred pripremljen plan reorganizacije – UPPR, a nekima se on tek izrađuje. U svakom slučaju, sva preduzeća danas posluju po tržišnim principima i nijedno od njih, osim „Resavice”, ne uživa zaštitu države.
LJ. Malešević
Rešenje za stanicu u Rumi
* Nedavno je naš list pisao o propadanju zatvorene autobuske stanice u Rumi. Hoće li građani Rume dobiti autobusku stanicu?
– To je ozbiljno pitanje za građane Rume i u stalnom smo kontaktu s lokalnom samoupravom da bismo im pomogli da se nađe rešenje koje bi autobusku stanicu stavilo u funkciju.