Srpske firme neće Luku Bar
Tender za kupovinu 30 odsto akcija Luke Bar završava se u sredu u podne. Naime, država Crna Gora raspisala je 19.oktobra tender za prodaju 30 odsto akcijskog kapitala
Luke Bar, koja se nalazi u vlasništvu crnogorske vlade, po početnoj prodajnoj ceni od 17,03 miliona evra, uz obavezu kupca da predloži i realizuje obavezni investicioni program. Prema rečima predsednika Tenderske komisije Branka Vujovića, tendersku dokumentaciju za privatizaciju Luke Bar otkupile su kompanije iz Poljske, Italije, Turske i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Valja podsetiti da je Tenderska komisija menjala tender nekoliko dana nakon što je raspisan tako što je smanjila jedan od pet kriterijuma koje ponuđači moraju da ispune. Tako sada ponuđač mora da dokaže da je u poslednjoj polovini godine ostvario ukupan promet robe u lukama od najmanje 3,5 miliona tona, dok je prvobitno bilo predviđeno da obim tereta iznosi pet miliona tona. Odmah po izmeni tendera predsedniku Tenderske komisije Branku Vujoviću pismo je uputio Međunarodni sovjet dokera ukazujući da se izmenom tendera za Luku Bar, zapravo tender namešta za tursku kompaniju “ Global ports”, koja je inače i vlasnik barskog preduzeća Port of Adrija.
Dakako, Vujović je takve ocene odbacio i kao dokaz izneo da su za kupovinu Luke Bar, pored Turaka, zainteresovani i “ OT loyistik” iz Poljske, “Silos granari dela Sicilija” iz Italije, „Abu Dabi ports” iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, i da će biti izabrana najpovoljnija i najbolja ponuda. Interes za kupovinu crnogrske luke ranije je pokazivala i Srbija. Naime, srpski premijer Aleksandar Vučić je u decembru prošle godine izjavio da bi ove godine Srbija, zajedno sa odgovarajućim partnerom, mogla da kupi Luku Bar u Crnoj Gori. Međutim, kako je naglasio, samo pod uslovom da nađe dobrog partnera.
- Luka Bar nam je potrebna iz nekoliko razloga: zbog smederevske Železare, da uradimo punu revitalizaciju naše privrede, jer ako hoćemo da izvozimo pune proizvode, ne samo sirovine, onda je dobro da imamo luku, a imamo najjeftiniju železnicu. To je veoma važno za našu ekonomiju – rekao je Vučić, dodajući još jednom da Srbija nema dovoljno sredstava da sama kupi Luku Bar, ali bi uz odgovarajućeg partnera to mogla.
Srpski biznismeni, na čelu s vlasnikom MK grupe Miodagom Kostićem, takođe su u nekoliko navrata, pokazivali spremnost da sa stranim partnerima, pre svega italijanskim, učestvuju u privatizaciju barske Luke.
LJ. Malešević
Konstanca, Solun...
Inače, ideja da Srbija kupi Luku Bar nije nova jer se o tome pričalo i pre nekoliko godina kada je ekonomska računica pokazivala da bi ova srpska investicija doprinela da se smanji cena transporta robe koja bi potom postala daleko konkuretnija na inostranom tržištu. No, tada je rečeno da prvo mora da se uredi železnički saobraćaj na pruzi Beograd-Bar i da se napravi Koridor 10, kako bi ova investicija imala smisao. S druge strane, deo ekonomista ocenjivao je da Srbiji ne treba kupovina Luke Bar već dogovor da je naše kompanije koriste, kao i neke druge, poput onih u Solunu, Konstanci i Rijeci.