Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Srbiji nedostaju domaći ulagači

07.09.2019. 22:26 22:29
Piše:

Srbija je lane imala rekordne direktne strane grinfild investicije od 5,8 milijardi dolara. Reč je o 107 projekta, što je 38 više nego u 2014. godini.

Podaci britanskog lista „Fajnenšel tajms” navode da je Srbija lane privukla više grinfild investicija nego bilo koja druga zemlja u svetu u odnosu na svoj bruto domaći proizvod, kao i da obim stranih investicija kontinuirano raste od 2015. godine, posebno u proizvodnom sektoru.

Strani investitori najviše ulažu u prerađivačku industriju – 924,8 miliona evra, saobraćaj i skladištenje – 660,1 miliona, slede finansijske delatnosti, građevinarstvo i rudarstvo.

Automobilske komponente, hrana i duvan, tekstil i nekretnine su vodeći sektori u privlačenjeu SDI-ja i u njima je zajedno završilo 54 odsto ukupnih investicionih projekata u prošloj godini. U prvoj polovini ove godine priliv stranih direktnih investicija je 30 odsto veći nego u istom periodu lane i dostigao je 1,93 milijardu evra. Časopis „Makroekonomske analize i trendovi” (MAT) iznosi podatke da su strane direktne investicije u prvoj polovini godine čak veće od domaćih, državnih i privatnih zajedno.

Po oceni ekonomiste Stojana Stamenkovića, upravo taj podatak ukazuje na to da domaćih investicija nema, što, kako kaže, nije dobro.

– To znači da su domaće investicije nedovoljne – ocenio je Stamenković. – Idealan odnos bi bio da strane direktne investicije čine trećinu ukupnih investicija, a da ostatak dolazi iz domaće štednje. Uz to, postavlja se i pitanje struktura tih stranih direktnih investicija s obzirom na to da imamo pad industrijske proizvodnje s jedne strane, a s druge, veliki udeo građevinarstva u bruto dodatoj vrednosti. Pitanje je u šta se ulaže, koji je kvalitet tih investicija.

S njegovom ocenom o nedovoljnom ulaganju domaće privrede slaže se i ekonomista Ivan Nikolić, objašnjavajući da strane direktne investicije ulaze u sektor s nižom dodatom vrednošću i da to ne reševa problem s privrednim rastom.

Srbija je lane imala rekordne direktne strane grinfild investicije od 5,8 milijardi dolara

Po mišljenju ekonomiste Ljubodraga Savića, dolazk stranih direktnih investicija nije za potcenjivanje, ali ne treba se oslanjati samo na njih i verovati da će one, kakve su sada, dovesti do većeg privrednog rasta.

Ministar finansija Siniša Mali odgovara da i domaće investicije rastu kao i strane.

– Mi smo zbog teške ekonomske situacije pre 2014. bili malo zatvoreniji, nismo bili atraktivni za direktne strane investicije, a one privlače više medijske pažnje – objasnio je ministar Mali. – Tu su i domaće investicije i država podstiče njihov rast na dva načina: to je dobra poreska politika i dalje smanjenje opterećenja na zarade.


Najviše iz Francuske

Po podacima NBS-a, najviše stranih direktnih investicija lane je došlo iz Francuske – 710,7 miliona evra, Hongkonga – 434,6 miliona, Holandije – 317,5 miliona, Nemačke – 263,7 miliona i Rusije – 237,3 miliona evra. Lane su, takođe, započete i po vrednosti najznačajnije investicije – „Vansi”, „Ziđing majning”, nemačka kompanija za proizvodnju auto-delova „ZF Friedrićshafen” u Pančevu i kineska za proizvodnju pneumatika „Linglong International Europe” u Zrenjaninu.


Podsetio je na to da je lane smanjeno opterećenje na zarade, kao i da će se to nastaviti i naredne godine. Pre samo dve godine opterećenje na zarade bilo je 63 odsto, a sada je 62, a ukoliko se potvrdi dogovor s MMF-om, naredne godine biće 61 odsto.

– Polako smanjujemo opterećenje na zarade. S povoljnim kreditima i okruženjem podstiče se i privatni sektor da investira – istakao je Mali.

LJ. Malešević

Piše:
Pošaljite komentar
FT: Srbija privukla rekordan broj grinfild investicija

FT: Srbija privukla rekordan broj grinfild investicija

03.09.2019. 20:20 20:21