Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Reforma javnih preduzeća prioritet za novu Vladu

14.05.2016. 22:08 13:33
Piše:

Finansijski rezultati u prvom tromesečju ove godine znatno su bolji od planiranih, ali iza optimističkih najava

da bi tako dobar trend mogao biti nastavljen do polovine godine, bez ograde i uslovljavanja onoga što je potrebno da država hitno učini, ne bi stali mnogi ekonomski stručnjaci. Niko ne spori, a potvrda za to stigla je i od Evropske komisije i MMF-a, da će Srbija u ovoj godini imati veći rast BDP od planiranog, ali se u svim prognozama od nove Vlade traži nastavak započetih finansijskih reformi, povećan priliv investicija i racionalizacija javnog sektora. Bez toga, tvrde ekonomisti, veliko je pitanje da li će optimizma iz prvog tromesečja biti i na kraju godine.

Održavanje izbora, pokazuju finansijski pokazatelji, nije imalo posledice po samu ekonomsku aktivnost zemlje ali prioriteti buduće Vlade trebalo bi da budu nastavak reformi i fiskalne konsolidacije. Pri tom najvažniji, a sigurno i najteži, posao biće završetak procesa restruktuiranja strateških preduzeća i nastavak reformi u javnom sektoru. Tako ekonomista Ivan Nikolić ističe da su ekonomski podaci za prvo tromesečje vrlo povoljni pa se zbog toga može reći da su izbori bez posledica prošli po samu ekonomsku aktivnost zemlje. On nema dileme da BDP u prvom tromesečju jeste dodatno odskočio, ali isto tako, kako kaže, nema ni sigurne ocene da su investicije u prva tri meseca zabeležile rast.

– Teško je očekivati da će pun kapacitet nova vlada imati pre jeseni i da će ona biti pod pritiskom da iznese ono što je odlagano ili što dosadašnja vlada nije stigla da sprovede. Najavljena otpuštanja u javnom sektoru, pre svega administraciji, jesu sprovodiva ali ne u velikom obimu. Mnogo veći problemi će biti kod javnih preduzeća. I sumnjam da se rešenje može naći u kratkom roku – ocenio je Nikolić.

Ekonomista Miladin Kovačević ističe da buduću vladu očekuje pre svega nastavak svega započetog dodajući da se taj posao može podeliti u četiri grupe.

– Jedna je završetak procesa restruktuiranja preostalih strateških preduzeća, zatim konsolidacija i trans- formacija nekoliko velikih javnih preduzeća. Tu su stvari dosta tvrde i vezane su pre svega za EPS, Srbijagas koji očekuju transformaciju, zatim konsolidacija Železare Srbije... To ne može preko noći. Prioritet za novu vladu trebalo bi da bude i nastavak reformi u javnom sektoru. Četvrti, možda i najkrupniji izazov, je nastavak sistemskih reformi u penzionom sistemu i socijalnim funkcijama države – smatra Kovačević.

Sve to jesu poslovi koji stoje pred novom Vladom Srbije i koji traže brzo “delanje”, ali ekonomista Stojan Sta- menković prognozira da bi se Srbija mogla “približiti jeseni, dok sve to počne da funkcioniše”, a sve to bi moglo da dovede do zastoja u dinamici investicija, kao i skok zarada u javnom sektoru.

Članovi Fiskalnog saveta, ne sporeći dobar finansijski početak godine i rezultate ostvarene u prva tri meseca, upozoravaju da će sve biti uzalud ukoliko se ne uradi ono što je zacrtano i započeto prošle godine i ne nastavi sa strukturnim reformama, ponavljajući da “škripi” reforma javnih preduzeća odnosno da to ne ide po planu i da upravo uspeh nove vlade zavisi od toga. Navode i da kasne i druge važne reforme kao što su racionalizacija broja zaposlenih u javnom sektoru, dok će najveća preduzeća u procesu privatizacije ostatiti u državnom vlasništvu i posle isteka važenja zaštite od prinudne naplate poverilaca. „Ako bi država nastavila da direktno ili posredno pomaže ta preduzeća, to bi buyet koštalo 200 miliona evra godišnje”, upozorava Fiskalni savet.

Sva ova upozorenja ekonomista i ekonomskih kontrolora srpske konsolidacije nisu novina, već samo ono što je prošle godine započeto i što je trebalo da bude nastavljeno tokom ove, a zastalo je zbog izbora. Zbog toga novog-starog premijera čeka veliki posao, a na njegovom stolu već čeka i zahtev sindikata da se poveća minimalna zarada sa 121 na 145 dinara po satu...

Ljubinka Malešević

 

Biće viška zaposlenih

Od nastavka procesa racionalizacije u javnom sektora neće se odustati, poručuje ovih dana Željko Ožegović, državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave. Podseća da su predlozi za sistematizaciju još pre izbora počeli sa stižu Vladi, pa su onda raspisani izbori i nastavak tog procesa će sačekati novu vladu, ali u svakom slučaju vlada neće odustatiti od tog procesa i on će biti sproveden u skladu sa zakonom, tvrdi Ožegović.

Piše:
Pošaljite komentar