Puštena pruga Turska-Azerbejdžan-Gruzija duga 826 km
BAKU: Lideri Azerbejdžana, Turske i Gruzije pustili su danas u saobraćaj železničku prugu dugu 826 kilometara, koja povezuje tri zemlje i uspostavlja teretnu i putničku vezu između Evrope i Kine zaobilazeći Rusiju.
Železnička linija, koja uključuje novu prugu od 105 km, imaće kapacitet transporta milion putnika i pet miliona tona tereta godišnje, prenosi agencija Rojters.
Tri zemlje povezuje naftovod Britiš petroleuma Baku-Tbilisi-Džejhan i gasovod Baku-Tbilisi-Erzurum, ali su trgovinske veze između Turske i regiona Kavkaza ograničene.
Nova železnica Baku-Tbilisi-Kars, kako je najavljeno, pružiće ekonomski podsticaj regionu.
"Baku-Tbilisi-Kars je deo velikog ''Puta svile'' i važno je da smo ovaj projekat sproveli sopstvenim sredstvima", rekao je turski predsednik Tajip Erdogan na ceremoniji inauguracije železnice, na kojoj je bio i predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev i gruzijski premijer Giorgi Kvirikašvili.
Polazeći od Bakua, glavnog grada Azerbejdžana, vozovi će se na putu zaustavljati u gruzijskoj prestonici Tbilisi, zatim će u gruzijskom gradu Akalkalaki preći na brzu prugu i završavati putovanje u turskom gradu Karsu.
Ukupni troškovi projekta porasli su na više od milijardu dolara u odnosu na inicijalnu procenu od oko 400 miliona dolara. Najveći deo finansiranja potekao je iz državnog naftnog fonda Azerbejdžana.
Železnička veza između Azerbejdžana i Gruzije modernizovana je u okviru ovog projekta, koji je pokrenut 2007. godine. Njegovo okončanje je nekoliko puta odlagano od 2011. godine.
"Nekoliko evropskih zemalja je izrazilo interesovanje za ovaj projekat, i Azerbejdžan je u razgovarima s njima", rekao je Alijev, dodajući da su Kazahstan i druge zemlje centralne Azije zainteresovane za prevoz robe prugom Baku-Tbilisi-Kars.
Nova pruga će smanjiti vreme transporta putnika i robe između Kine i Evrope na svega 12 do 15 dana, što je više nego duplo brže od pomorske rute i nešto manje od polovine jeftinije od cene avio-transporta.