Propali puč ne ometa privredu
Pokušaj vojnog puča u Turskoj za sada nije uticao na privrednu saradnju Srbije s tom zemljom, rečeno je u Privrednoj komori Srbije,
koja će pratiti situaciju i, u saradnji s Vladom Srbije, davati smernice našim privrednicima.Rukovodilac centra za bilateralnu saradnju u PKS-u Nikola Janković kaže da PKS nema konkretne podatke o tome da su se neke kompanije žalile na probleme u poslovanju, izvozu ili uvozu, kao i bilo kojem drugom vidu saradnje s Turskom.
– Naravno da svaka politička nestabilnost ima svog odjeka i utiče na privredu, ali mi za sada nemamo konkretne podatke o tome – kazao je Janković. – Nadamo se da će se situacija što pre stabilizovati i da nekog većeg uticaja tih dešavanja neće biti.Turska je, ističe sagovornik Tanjuga, važan spoljnotrgovinski partner Srbije i veliko izvozno tržište, a Srbija trenutno još više uvozi iz Turske.
– Nadamo se da neće doći do prekida saradnje. Inače, robna razmena iz godine u godinu raste i bližimo se cifri od milijardu dolara godišnje – naveo je Janković.Po njegovim rečima, Turska je prošle godine bila 17. izvozno tržište za Srbiju, a osmo kada je u pitanju uvoz.Janković ističe da je turska privreda u prethodnom periodu bila u ekspanziji, da su njihove kompanije dosta ojačale i izlaze na globalno tržište.
– U Srbiji imamo uspešne primere turskih investicija, na primer, u tekstilnoj i automobilskoj industriji, zatim dolazak Halk banke, koja u Srbiji podržava njihove privrednike – dodao je on. – Nadamo se da će se situacija smiriti i da neće imati većeg uticaja na poslovne aktivnosti i planirane investicije u Srbiji.
U prvih pet meseci 2016. robna razmena između Srbije i Turske je iznosila 380,09 miliona dolara, čime je ostvaren blagi rast, i to pre svega na strani turskog izvoza u Srbiju, u odnosu na isti period 2015.
E. Dn.
Metal i duvan
Tokom 2015. godine dominantni izvozni proizvodi na tursko tržište bili su: obojeni metali (19,39 odsto), duvan i proizvodi od duvana (14,62 odsto), gvožđe i čelik (13,55 odsto), uljano semenje i plodovi (6,14 odsto), proizvodi od kaučuka (6,28 odsto), industrijske mašine za opštu upotrebu (5,21 odsto) i plastične materije u primarnim oblicima (4,16 odsto).
Dominantni uvozni prozvodi iz Turske bili su: predivo, tkanine i tekstilni proizvodi (20,18 odsto), drumska vozila (10,31 odsto), električne mašine, aparati i uređaji (8,49 odsto), odeća (7,37 odsto), povrće i voće (5,56 odsto), hartija, karton i proizvodi od celuloze (4,05 odsto).