Proizvodnja i otkup duvana u nebranom grožđu
Oko 100 registrovanih poljoprivrednih proizvođača iz opština Senta, Kanjiža i Sombor, koji su u prošloj godini imali ugovore o zajedničkoj proizvodnji i prometu duvana tipa
„berlej“ s firmom „Kopeks“ DOO iz Novog Sada, u neizvenosti je za otkup i naplatu oko 250 do 300 tona žutog lista. Umesto da se usmere na ugovaranje i zasnivanje nove proizvodnje, nezadovoljni i ogorčeni paori tvrde da „Kopeks“ nije izvršavao svoje ugovorne obaveze prema njima pa novosadskoj firmi ne žele da isporuče lanjsku proizvodnju.
Mnogi od njih su zbog toga krajem januara raskinuli ugovore s „Kopeksom“, a o nastalim problemima obavestili su ministarstva poljoprivrede i životne sredine i finansija, tražeći pomoć u razrešenju problematike otkupa duvana, međutim, do sada su reakcija nadležnih ministarstava izostale pa na skupu koji su zakazali za sutra u Kanjiži žele da predoče problematiku proizvodnje i otkupa „bereleja“ i kako da se nastala situacija razreši.
Proizvođači „berleja“ ne žele da žuti list isporuče „Kopeksu“, navodeći da su problemu nastali uoči početka berbe, kada su očekivali novčani avans, ali da je tada novosadsko preduzeće zapalo u velike finansijske teškoće pa mu je račun bio u neprekidnoj blokadi od 23. jula prošle godine do 10. marta ove za osnos veći od 222 miliona dinara.
U nebranom grožđu posebno se našlo osam proizvođača iz Bogaraša i još nekih mesta, čim su deo lanjskog roda, umesto „Kopeksu“, isporučili otkupljivaču iz Bačke Palanke, koji ga je namenio izvozu za Bosnu.
– Nas osmorica smo posle raskidanja ugovora s „Kopeksom“ zbog neizmirivanja obaveza prema nama, znajući da je račun te firme blokiran i da nisu platili ni proizvođačima „viryinije“, odlučili da duvan prodamo drugom – kaže Šandor Zaboš iz Bogaraša. – Prodali smo ga za izvoz u Bosnu preko preduzeća iz Bačke Palanke, koje je registrovano i ovlašćeno za promet duvana i ima dozvolu za izvoz. Međutim, već drugi dan došli su nam u dvorište policajci i Finansijska policija i ostatak duvana nam odneli za Novi Sad. Rekli su nam da Finansijska policija tamo ima odgovarajući magacin. Za sve imamo dokumentaciju i angažovali smo advokata da bismo se zaštitili i rasplet tek očekujemo.
Šandor i Erika Zaboš iz Bogaraša decenijama se bave duvanom i kategorični su da su posle minule neizvesne sezone zauvek završili s proizvodnjom „berleja“. Direktor „Kopeksa“ Đorđo Radojičić za naš list kaže da su u 2014. godini ugovore za proizvodnju „berleja“ imali za 100 hektara, što je dalo oko 200 tona lista, ali da, osim isporuke semena i supstrata, ugovorom nije bila precizirana obaveza isplate novčanog avansa uoči berbe. Doduše, po njeovim rečima, proizvođačima je usmeno rečeno da će se, ako bude mogućnosti, davati i avansi.
– Nismo mogli davati novčane avanse proizvođačima jer smo bili u finansijskim problemima – objašnjava Radojičić. – Račun preduzeća dugo je bio u blokadi, zatim je prestala, pa je sada opet blokiran, ali je to zbog drugih poslova. Istina je da smo obećavali da ćemo avans davati prema svojim mogućnostima, što smo ranije praktikovali svake godine, ali kada je to prošlog leta trebalo učiniti jer je „berlej“ prispeo za berbu, već smo ušli u probleme. To što proizvođači sada traže dodatne garancije da bi nam isporučili duvan, nismo u mogućnosti da prihvatimo, zbog već pomenutih problema, a oni, ako mogu da se snađu i nađu nešto bolje, nemamo ništa protiv. Ako ne mogu, mi ćemo duvan preuzeti i izvesti jer našu proizvodnju sto posto izvozimo, a kada izvezeno naplatimo, i oni će dobiti novac.
M. Mitrović
Radojičić: Nema pretnji
Direktor „Kopeksa“ Đorđo Radojičić odbacuje tvrdnje da se proizvođačima preti, navodeći da ne vidi ko bi kome u ovoj situaciji mogao pretiti i imao razloga za to.
– Pretnji sigurno nema jer nama trenutno i nije veliki interes da preuzmemo duvan. Lakše nam je ako ne moramo da ga uzmemo, neka ga proizvođači predaju nekom drugom jer ako ga preuzmemo, moraćemo i da ga platimo. Pošto smo ugovorili proizvodnju, imamo obavezu da ga preuzmemo. Nismo upućeni u postupak koji je usledio pošto su neki proizvođači isporučivali duvan drugim kupcima. Nadležni organi i policija neka po zakonu rade svoj posao, u to ne želimo da se mešamo jer ne verujem da je vezano za nas. Nisam siguran šta je posredi, mada sam čuo da je jedna firma iz Bosne i Hercegovine dolazila i svašta obećavala, a ta firma nama duguje već dve godine i dug ne možemo da naplatimo – kategoričan je Radojičić.