Производња и откуп дувана у небраном грожђу
Око 100 регистрованих пољопривредних произвођача из општина Сента, Кањижа и Сомбор, који су у прошлој години имали уговоре о заједничкој производњи и промету дувана типа
„берлеј“ с фирмом „Копекс“ ДОО из Новог Сада, у неизвености је за откуп и наплату око 250 до 300 тона жутог листа. Уместо да се усмере на уговарање и заснивање нове производње, незадовољни и огорчени паори тврде да „Копекс“ није извршавао своје уговорне обавезе према њима па новосадској фирми не желе да испоруче лањску производњу.
Многи од њих су због тога крајем јануара раскинули уговоре с „Копексом“, а о насталим проблемима обавестили су министарства пољопривреде и животне средине и финансија, тражећи помоћ у разрешењу проблематике откупа дувана, међутим, до сада су реакција надлежних министарстава изостале па на скупу који су заказали за сутра у Кањижи желе да предоче проблематику производње и откупа „берелеја“ и како да се настала ситуација разреши.
Произвођачи „берлеја“ не желе да жути лист испоруче „Копексу“, наводећи да су проблему настали уочи почетка бербе, када су очекивали новчани аванс, али да је тада новосадско предузеће запало у велике финансијске тешкоће па му је рачун био у непрекидној блокади од 23. јула прошле године до 10. марта ове за оснос већи од 222 милиона динара.
У небраном грожђу посебно се нашло осам произвођача из Богараша и још неких места, чим су део лањског рода, уместо „Копексу“, испоручили откупљивачу из Бачке Паланке, који га је наменио извозу за Босну.
– Нас осморица смо после раскидања уговора с „Копексом“ због неизмиривања обавеза према нама, знајући да је рачун те фирме блокиран и да нису платили ни произвођачима „вирyиније“, одлучили да дуван продамо другом – каже Шандор Забош из Богараша. – Продали смо га за извоз у Босну преко предузећа из Бачке Паланке, које је регистровано и овлашћено за промет дувана и има дозволу за извоз. Међутим, већ други дан дошли су нам у двориште полицајци и Финансијска полиција и остатак дувана нам однели за Нови Сад. Рекли су нам да Финансијска полиција тамо има одговарајући магацин. За све имамо документацију и ангажовали смо адвоката да бисмо се заштитили и расплет тек очекујемо.
Шандор и Ерика Забош из Богараша деценијама се баве дуваном и категорични су да су после минуле неизвесне сезоне заувек завршили с производњом „берлеја“. Директор „Копекса“ Ђорђо Радојичић за наш лист каже да су у 2014. години уговоре за производњу „берлеја“ имали за 100 хектара, што је дало око 200 тона листа, али да, осим испоруке семена и супстрата, уговором није била прецизирана обавеза исплате новчаног аванса уочи бербе. Додуше, по њеовим речима, произвођачима је усмено речено да ће се, ако буде могућности, давати и аванси.
– Нисмо могли давати новчане авансе произвођачима јер смо били у финансијским проблемима – објашњава Радојичић. – Рачун предузећа дуго је био у блокади, затим је престала, па је сада опет блокиран, али је то због других послова. Истина је да смо обећавали да ћемо аванс давати према својим могућностима, што смо раније практиковали сваке године, али када је то прошлог лета требало учинити јер је „берлеј“ приспео за бербу, већ смо ушли у проблеме. То што произвођачи сада траже додатне гаранције да би нам испоручили дуван, нисмо у могућности да прихватимо, због већ поменутих проблема, а они, ако могу да се снађу и нађу нешто боље, немамо ништа против. Ако не могу, ми ћемо дуван преузети и извести јер нашу производњу сто посто извозимо, а када извезено наплатимо, и они ће добити новац.
М. Митровић
Радојичић: Нема претњи
Директор „Копекса“ Ђорђо Радојичић одбацује тврдње да се произвођачима прети, наводећи да не види ко би коме у овој ситуацији могао претити и имао разлога за то.
– Претњи сигурно нема јер нама тренутно и није велики интерес да преузмемо дуван. Лакше нам је ако не морамо да га узмемо, нека га произвођачи предају неком другом јер ако га преузмемо, мораћемо и да га платимо. Пошто смо уговорили производњу, имамо обавезу да га преузмемо. Нисмо упућени у поступак који је уследио пошто су неки произвођачи испоручивали дуван другим купцима. Надлежни органи и полиција нека по закону раде свој посао, у то не желимо да се мешамо јер не верујем да је везано за нас. Нисам сигуран шта је посреди, мада сам чуо да је једна фирма из Босне и Херцеговине долазила и свашта обећавала, а та фирма нама дугује већ две године и дуг не можемо да наплатимо – категоричан је Радојичић.