Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Pravi se lista zabranjenih poslova za maloletnike

03.12.2016. 20:41 21:52
Piše:

U statističkoj analizi zaposlenih i nezaposlenih u većini država, pa i kod nas, analiziraju se podaci o broju radno sposobnih lica u koje su

ubrojane osobe do 15 do 65 godina života.  Ma koliko to na prvi pogled izgledalo čudno, činjenica je da postoje i maloletnici koji rade i ostvaruju prihode od svog rada, kao što postoje i oni koji se odluče da se prijave na evidenciju za nezaposlene iako nisu punoletni  jer traže zaposlenje. Evidentirani broj mladih između 15 i 18 godina nije veliki jer se mnogi nalaze van zvaničnih državnih institucija radeći na “crno” često i poslove koji im tako mladima ne pripadaju, a i narušavaju njihovo zdravlje.

Vlada Srbije najavila je skoro usvajanje liste opasnih poslova za mlađe od 18 godina. Lista je napravljena u saradnji radne grupe Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračku i socijalnu politiku i Evropske radne organizacije i predviđa da učenici mlađi od 18 godina ne smeju da dižu teret teži od 15 kilograma, dok je za učenice kilaža smanjena na 10 kilograma. Takođe, maloletnici  ne bi smeli da stoje u nepravilnom položaju, da koriste oštre predmete, rade noću ili borave u objektima u kojima se puši.

Jedan od učesnika izrade  liste opasnih poslova za mlađe od 18 godina profesor Predrag Bulat objašnjava da cilj ovog dokumenta nije da se nekom uskrati edukacija, nego da đaci koji rade praksu budu bezbedni. Dodaje da je neophodno da deca koja rade budu kvalitetno zaštićena kao i da postoji osoba koja bi ih edukovala i odgovarala za njih. To je posebno važno ako se ima u vidu da Srbija namerava da u mnoge stručne škole uvede dualno obrazovanje, koje podrazumeva da učenici prvih, drugih i trećih razreda srednjih škola uče praktičan rad, a njega nema ukoliko ne budu i sami radili za i sa mašinama od kojih su mnoge opasne ukoliko se sa njima nepravilno rukuje.



Po mišljenju Tomislava Živanovića, predsednika glavnog Sindikata prosvetnih radnika Srbije “Nezavisnost”, lista poslova zabranjenih za maloletnike će biti korisna samo ukoliko se zaista bude poštovala .- Na taj način će se sprečiti zloupotreba dece, ali je neophodno i da firme i kompanije odrede lice zaduženo da vodi i odgovara za decu.

Zloupotreba na praksi ima odavno, ali je sa listom opasnih poslova i pojačanom kontrolom svedena na minimum. U procesu definisanja liste posebno se vodilo računa o dualnom obrazovanju, odnosno obaveznom obezbeđeivanju mera bezbednosti i zdravlja na radu tokom sticanja praktičnih veština - objašnjava Živanović.



Radna grupa je prvobitno imala nameru da ova lista poslova zabranjenih za maloletnike bude šira, ali se od toga odustalo kada su iznete činjenice da bi neke zabrane mogle ugroziti praksu srednjoškolaca koja su izabrala upravo zanimanja koja nisu dobra za njih dok su maloletni, ali su potrebna državi. Tako je prvobitno bilo zamišljeno da se na listi nađe zabrana maloletnicima da služe alkohol, ali se od toga odustalo jer onda učenici stručnih škola ne bi mogli da rade praksu u ugostiteljskim objektima.



Inače, u državama koje su ratifikovale Međunarodnu konvenciju o najgorim oblicima dečijeg rada, popis zabranjenih poslova za mlađe od 18 godina, razlikuje se od zemlje do zemlje. Srbija je ovaj dokument ratifikovala još 2003.godine, a zemlje potpisnice sastavljaju sopstvenu listu zabranjenih poslova shodno specifičnostima podneblja i prilika u društvu, ali zajedničko im je zabrana rada dece u opasnim zanimanjima.

Pod opasnim radom podrazumeva se rad pod zemljom, brodogradnja, usluge na brodu i pomorski rad, rad sa mašinama koje su u pokretu, rad sa eksplozivom ili štetnim materijama i rad sa olovom ili cinkom, noćni rad... Pojedine države su na svoju listu zabranjenih poslova stabile i zabranu rada u kladionicama mlađima od 18 godina.



LJ. Malešević

 

Hleb najčešće zarađuju na ulici



Centri za socijalni rad procenjuju da oko hiljadu mlađih od 18 godina živi i radi na ulicama. Procene pokazuju da nije reč samo o romskoj deci već i mališanima iz porodica sa duboko poremećenim odnosima. Roditelji ovoj deci nameću ulogu hranitelja porodice pa oni nastoje da na ulici zarade novac kojim će prehraniti mlađu braću i sestre. Kako je, prema oceni socijalnih radnika, njihova resocijalizacija veoma teška, potrebno je problem mališana koji prose na ulicama drugačije rešiti.

Piše:
Pošaljite komentar