Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Poslodavci traže struke kojih često nema

28.04.2016. 19:15 13:33
Piše:

Činjenice pokazaju da su sajmovi zapošljavanja i praksi ,koji se sprovode u mnogim gradovima Srbije ,dobar način za pronalaženje radnog mesta.

Samo tokom prošle godine u Srbiji održano je 68 sajmova i na taj način zaposleno je oko 12.000 ljudi. Zbog toga je u prva četiri meseca ove godine održavi sajmovi zapošljavanja u Beogradu, Kovačici, Somboru, Novom Bečeju, Oyacima, Novom Sadu,  Bačkoj Topoli, Šimanovcima, Nišu i nekim drugim gradovima. Na sajmovi se pojavilo više od 80 poslodavaca, ali su oni većinom tražili kadrove kakvih je malo u Srbiji, dok  za one kojih ima više na evidenciji nezaposlenih i dalje nema posla.

Na Sajmu zapošljavanja u Odžacima učestvovalo je 28 poslodavaca sa ponudom od oko 130 radnih mesta, a u Somboru je ponudu od preko 200 slobodnih radnih mesta istaklo 37 poslodavaca. U Kovačici je na Sajmu zapošljavanja više od 30 poslodavaca ponudilo oko 120 radnih mesta za kandidate različitih zanimanja i kvalifikacija. Na petom novobečejskom sajmu zapošljavanja učestovalo je 17 poslodavaca u čijim preduzećima je bilo slobodnih 102 radna mesta. Prvi u nizu sajmova zapošljavanja u ovoj godini na području Sremskog okruga održan je u Šimanovcima , a učestovalo je više od 20 oslodavaca, uglavnom se teritorije prećinačke opštine, koji su iskazali potrebu za zapošljavanjem oko 500 radnika različitih profila i kvalifikacija. Treba naglasiti da su među poslodavcima učestovale svetski poznate kompanije kao što su Boš, Sika, Trimo, Milšped, Kofikenb, Lagermaks, Polino...

Kada se pogledaju ponude poslodavaca vidi se da posla ima mnogo više za kvalifikovane i nezaposlene sa srednjom stručnom spremom ili kv radnike,  a manje za fakultetski obrazovane. Tako se uglavnom traže vozači, pekari, mesari, bravari, zavarivači, varioci, lakireri, radnici u proizvodnji, viljuškaristi, monteri grejanja, majstori na održavanju...Traže se i pica-majstori, kasiri, magacioneri, baštovani, šivači, auto-električari, auto-mehaničari, konobari, kuvari, higijeničari, građevinski radnici, armirači, tesari. Evidentna je i potraga za šteperima i modelarima, cvikerima odnosno zanimanjima koja su potrebna poslodavicima koji se bave obućom i odećom.

Inače, prema statističkim podacima na prošli mesec na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje registrovano je 748.938 nezaposlenih, što je za 0,1 odsto više nego u februaru, ali je zato za 2,3 odsto manje nego u istom mesecu prošle godine godine.  U Vojvodini je na kraju prošlog merseca bilo 179.820 nezaposlenih, od čega je u Južnobačkoj oblasti najviše onih koji traže radno mesto – 57.103.

Mada Južnobačka i Južnobanatska oblast imaju jedini u Vojvodini prosečne plate veće od proseka pokrajine, pa i republike, u obema je stopa nezaposlenosti mnogo veća nego u drugim vojvođanskim opštinama. Na prvom mestu po nezaposlenosti je Južnobačka oblast, a na drugom Južnobanatska, gde trenutno posao nema 33.409 osobe. Najmanja nezaposlenost u Vojvodini je u Severno banatskoj oblasti – 11.708.       

LJ. Malešević

 

Bez kvalifikacija je teško

Ono što predstavlja veliki problem za brže rešavanje pitanje nezaposlenosti u Vojvodini, a tako je i u celoj Srbiji, jeste kvalifikaciona struktura lica koja traže posao. Više od polovine nezaposlenih  u Južnobačkoj oblasti smatra se nestručnim odnosno nemaju nikakve ili imaju nedovoljne kvalifikacije, a nešto malo bolja situacija je u Južnobanatskoj  oblasti gde od ukupnog broj nezaposlenih čak 13.957 smatra se nestručnim.  Nestručne radne snage koja se nalazi na evidneciji nezaposlenih u znatnom broju ima i u svim ostalim oblastima Vojvodine, pa je za njih teško naći novo radno mesto među ponudama poslodavaca na sajmovima zapošljavanja. Zbog toga NSZ i nudi mnoge prekvalifikacije i dokvalifikacije, jer je evidentno da mnogih kadrova za kojima postoji potražnja nema na našem tržištu i da ga što pre valja obzezbediti kako poslodavci ne bi “uvozili” radnu snagu i pored toga što je kod nas ima mnogo.

Piše:
Pošaljite komentar