Poslednja bitka za više od 2.000 posrnulih kompanija
Po podacima Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, do početka prošlog meseca u Srbiji je bilo ukupno 2.072 aktivna stečajna postupka. U prva dva meseca
ove godine otvoreno je 57 stečajnih postupaka, među kojima su i nad „Semenom Tamiš“ AD Pančevo, Apatinskim tržnim centrom Sombor, „Žitoproduktom” AD Zrenjanin, „Sirmijum-semenom” DOO Sremska Mitrovica, kao i „Rumaplastom” AD iz tog grada. Stečajni postupak pokrenut je i nad „Inropa špedom” AD Novi Sad, „Poljokoopom” AD Subotica, „Putevima” AD Sremska Mitrovica.
Od 2.072 aktivna stečajna postupka koji su u Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika, većina se vodi već godinama, tako da su na spisku i preduzeća koja su stečajni postupak započela pre deceniju i više. Međutim, to što su ona još uvek na spisku aktivnih stečajnih postupaka nikako ne znači da je u njima regorganizacija izvodljiva. U tim slučajevima se sagledava mogućnost privatizacije iz stečaja, odnosno prodaja preduzeća kao celine ili prodaje njegovog dela novom investitoru. Ipak, radnici čija su preduzeća godinama u stečaju nemaju od toga nikakve koristi, već samo štete. Dok se čeka konačno rešenje za sudbinu preduzeća, zaposleni ne dobijaju plate, ali ne mogu ni da se prijave Nacionalnoj službi za zapošljavanje jer formalno još uvek nisu nezaposleni.
Državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović objašnjava da je upravo zbog dugogodišnjeg trajanja stečajnog postupka u Srbiji stečaj obesmišljen, dodajući da su u čekanju uzalud prolazile godine i da se ništa nije radilo.
– Stečajevi su kod nas trajali po deset godina – kazao je Stevanović. – Izvestan broj stečajnih upravnika je to koristio za sebe. U velikom broju slučajeva su „krckali” stečajnu masu. Naplaćivali su se iz stečajne mase, nisu brinuli da se imovina unovči i da se, s jedne strane, namire poverioci, a s druge, da se ta imovina stavi u funkciju. U fokusu interesovanja treba da bude da se namire poverioci, da imovina bude prodata i da je novi vlasnik stavi u funkciju.
Sada će se, tvrdi on, sitiuacija promeniti jer je poboljšana komunikacija sa sudovima i osnažena Agencija za licenciranje stečajnih upravnika.
– Ambicija je da u Agenciji ne bude nijedan stečajni upravnik koji vodi više od osam stečajnih postupaka. U prošlosti je bilo pojedinaca koji su vodili i po deset predmeta. Cilj nam je da nema više pristrasnosti i „muljanja” – rekao je Stevanović.
Po podacima iz Informatora o radu Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, na kraju prošlog meseca u Srbiji je bilo 478 licenciranih stečajnih upravnika, najviše u Privrednom sudu u Beogradu – 176, zatim onom u Novom Sadu – 61, u Kragujevcu – 27, koliko je bilo i u Privrednom sudu Valjevo. U Privrednom sudu Zrenjanin ima ih 15, onom u Pančevu isto toliko, u Somboru 17, kao i u Sremskoj Mitrovici, dok ih je u Privrednom sudu u Subotici 21.
LJ. Malešević
Od 2003. godine...
Među 2.072 aktivna stečajna postupka u statistici Agencije za licenciranje stečajnih upravnika su i mnoga preduzeća koja su odavno u javnosti zaboravljena ili ona čija je imovina u proteklim godinama prodavana i po nekoliko puta.
Tako je stečaj nad „Lifamom” AD pokrenut još 29. oktobra 2003. godine, a nad „Servo Mihaljem” 25. oktobra 2002. Na spisku su i „Elnos–Agrovojvodina” od 21. marta 2007, zatim „Elan” od 6. aprila 2009, pa „Jugodent” od 10. juna 2009, Poljoprivedno dobro „Jabuka” od 14. septembra 2009. godine...