Popović: Država podstiče jačanje veze nauke i privrede
NIŠ: Vlada Republike Srbije nastaviće da podržava inovativne kompanije u Srbiji, a posebno će biti otvoreni konkursi za kompanije koje planiraju da koriste usluge univerziteta, instituta i naučno-istraživačkog sektora u razvoju svojih proizvoda, izjavio je danas ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović.
"Na taj način želimo da ojačamo vezu između nauke i privrede, jer je ta veza danas jedan od ključnih faktora za podsticanje ekonomskog rasta i otvaranje novih radnih mesta", rekao je Popović koji je danas u Nišu posetio kompaniju LMB Soft, koja je korisnik sredstava vladinog Fonda za inovacionu delatnost.
Država želi što više da podstiče saradnju nauke i privrede, istakao je Popović i dodao da naučni sektor treba da bude orijentisan ka privredi i da razvija inovacije koje su primenjive u konkretnim granama industrije, kao što su poljoprivreda, mašinogradnja, elektrotehnika, medicina.
"Ova firma razvila je inovativni proizvod u oblasti transfuzije krvi i taj proizvod izvozi najvećim delom na tržište EU. Partneri u ovom projektu bili su Elektronski fakultet i Inovacioni centar naprednih tehnologija u Nišu. To je proizvod nauke i znanja iz Srbije koji danas spasava živote širom sveta. Ovo je dokaz da inovacije ne poznaju granice i da dobra inovativna ideja uvek pronađe put do tržišta, bez obzira koliko je velika država iz koje ta inovacija dolazi", rekao je Popović.
On je istakao da na primeru današnje posete želi da pokaže kako sredstva koja dodeljuje Vlada na konkretan način doprinose razvoju i rastu poslovanja jedne inovativne kompanije.
"Sredstva koja dodeljuje Vlada za razvoj inovacija, direktno doprinose povećanju konkurentnosti proizvoda jedne kompanije, rastu njenog izvoza i povećanju broja zaposlenih. Istovremeno, ova sredstva doprinose ostanku mladih stručnjaka u Srbiji, jer kompanije kao što je ova, zapošljavaju pretežno mlade inženjere", rekao je Popović.
Kompanija LMB Soft iz Niša bavi se istraživanjem i razvojem novih proizvoda, tehnologija i softvera u medicini, specijalno za oblast transfuzije.
Uz pomoć sredstava Fonda za inovacionu delatnost ova kompanija sprovela je projekat razvoja inovativnog uređaja za sterilno povezivanje medicnskih PVC cevčica koje se koriste u sistemima za transfuziju krvi.
Fond je, kroz sredstva iz Programa za saradnju nauke i privrede, podržao ovaj projekat sa više od 34 miliona dinara.
Direktor fonda za inovacionu delatnost Ivan Rakonjac je rekao da je preduzeće LMB soft, koje je na čelu konzorcijuma u kome se nalaze i elektronski fakultet u Nišu i Inovacioni centar naprednih tehnologija, konkurisalo prošle godine za program saradnje nauke i privrede. Taj konzorcijum je jedan od 14 korisnika tog programa, naveo je Rakonjac.
"Program saradnje nauke i privrede pokrenut je prošle godine i to je za sada jedan pilot program koji je nastao na krilima rezultata nekih naših prethodinih programa kroz koje smo potvrdili da postoji prirodna usmerenost, kada su inovacije u pitanju, nauke ka privredi i privrede ka nauci", istakao je Rakonjac. Kako je naglasio program je finansiran iz predpristupnih fondova EU i to sa 2 miliona evra sredstava EU i milion evra kroz budžet Republike Srbije.
Zamenik direktora kompanije LMB Soft Dragan Janković je rekao da ta firma razvija uređaj za sterilnu konekciju koji se koristi u transfuzijama krvi širom sveta. On je istakao da taj uređaj kompanija LMB Soft razvija zajedno sa Elektronskim fakultetom i firmom Inovacioni centar naprednih tehnologija.
"Razvoj uređaja je podržan od strane inovacionog fonda u okviru programa saradnje nauke i privrede. Mislim da je takav način sufinansiranja razvoja idealan za firme poput naše jer omogućuje da se uglavnom inženjerski orijentisana ekipa koju naša firma ima dopuni sa naučno istraživačkim kadrom sa fakulteta", dodao je Janković.