overcast clouds
-1°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Поповић: Држава подстиче јачање везе науке и привреде

30.08.2017. 16:36 16:43
Пише:
Фото: Nenad Popović, foto: Dimitrije Goll

НИШ: Влада Републике Србије наставиће да подржава иновативне компаније у Србији, а посебно ће бити отворени конкурси за компаније које планирају да користе услуге универзитета, института и научно-истраживачког сектора у развоју својих производа, изјавио је данас министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић.

"На тај начин желимо да ојачамо везу између науке и привреде, јер је та веза данас један од кључних фактора за подстицање економског раста и отварање нових радних места", рекао је Поповић који је данас у Нишу посетио компанију ЛМБ Софт, која је корисник средстава владиног Фонда за иновациону делатност.

Држава жели што више да подстиче сарадњу науке и привреде, истакао је Поповић и додао да научни сектор треба да буде оријентисан ка привреди и да развија иновације које су примењиве у конкретним гранама индустрије, као што су пољопривреда, машиноградња, електротехника, медицина.

"Ова фирма развила је иновативни производ у области трансфузије крви и тај производ извози највећим делом на тржиште ЕУ. Партнери у овом пројекту били су Електронски факултет и Иновациони центар напредних технологија у Нишу. То је производ науке и знања из Србије који данас спасава животе широм света. Ово је доказ да иновације не познају границе и да добра иновативна идеја увек пронађе пут до тржишта, без обзира колико је велика држава из које та иновација долази", рекао је Поповић.

Он је истакао да на примеру данашње посете жели да покаже како средства која додељује Влада на конкретан начин доприносе развоју и расту пословања једне иновативне компаније.

"Средства која додељује Влада за развој иновација, директно доприносе повећању конкурентности производа једне компаније, расту њеног извоза и повећању броја запослених. Истовремено, ова средства доприносе останку младих стручњака у Србији, јер компаније као што је ова, запошљавају претежно младе инжењере", рекао је Поповић.

Компанија ЛМБ Софт из Ниша бави се истраживањем и развојем нових производа, технологија и софтвера у медицини, специјално за област трансфузије.

Уз помоћ средстава Фонда за иновациону делатност ова компанија спровела је пројекат развоја иновативног уређаја за стерилно повезивање медицнских ПВЦ цевчица које се користе у системима за трансфузију крви.

Фонд је, кроз средства из Програма за сарадњу науке и привреде, подржао овај пројекат са више од 34 милиона динара.

Директор фонда за иновациону делатност Иван Ракоњац је рекао да је предузеће ЛМБ софт, које је на челу конзорцијума у коме се налазе и електронски факултет у Нишу и Иновациони центар напредних технологија, конкурисало прошле године за програм сарадње науке и привреде. Тај конзорцијум је један од 14 корисника тог програма, навео је Ракоњац.

"Програм сарадње науке и привреде покренут је прошле године и то је за сада један пилот програм који је настао на крилима резултата неких наших prеthodinih програма кроз које смо потврдили да постоји природна усмереност, када су иновације у питању, науке ка привреди и привреде ка науци", истакао је Ракоњац. Како је нагласио програм је финансиран из предприступних фондова ЕУ и то са 2 милиона евра средстава ЕУ и милион евра кроз буџет Републике Србије.

Заменик директора компаније ЛМБ Софт Драган Јанковић је рекао да та фирма развија уређај за стерилну конекцију који се користи у трансфузијама крви широм света. Он је истакао да тај уређај компанија ЛМБ Софт развија заједно са Електронским факултетом и фирмом Иновациони центар напредних технологија.

"Развој уређаја је подржан од стране иновационог фонда у оквиру програма сарадње науке и привреде. Мислим да је такав начин суфинансирања развоја идеалан за фирме попут наше јер омогућује да се углавном инжењерски оријентисана екипа коју наша фирма има допуни са научно истраживачким кадром са факултета", додао је Јанковић.

Пише:
Пошаљите коментар