Zadrugarstvo važno za razvoj domaćeg agrara
„Pokrajinska vlada je, posredstvom Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, prilikom projektovanja buyeta za ovu godinu posebno prepoznala zemljoradničke zadruge kao korisnike bespovratnih finansijskih sredstava bez ikakvih ograničenja u odnosu na druge korisnike podsticaja“, istakao je pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Vuk Radojević na konferenciji posvećenoj zadrugarstvu, naglasivši da je time upućen signal poljoprivrednicima, ali i zemljoradničkim zadrugama, da su važan faktor razvoja poljoprivrede u Vojvodini.
„Ove godine je desetak zemljoradničkih zadruga iskoristilo pravo na bespovratna sredstva Sekretarijata.“
On je istakao da je zadrugarstvo najbolji model udruživanja i ukrupnjavanja poljoprivrednih proizvođača.
„Treba podizati svest i edukovati proizvođače da će se udruživanjem u zemljoradničke zadruge najbolje ukrupniti i naći svoje interese na tržištu“, kazao je Radojević.
„U narednoj 2018. godini budžet Razvojnog fonda AP Vojodine iznosiće dve i po milijarde dinara, a konkursi će biti znatno jednostavniji u pogledu procedure, dok će preduzetnici imati duži rok za isplatu kredita“, kazao je na konferenciji direktor Fonda Miloš Jovanović, naglašavajući da će dogodine biti novca za IPARD programe i za razvoj turizma.
„Ove godine smo objavili sedam konkursa, a po konkursnim linijama odobreno je ukupno 900 miliona dinara za razvoj privrede i poljoprivrede. Raduje nas što je među prispelim zahtevima najviše bilo poljoprivrednika iz manje razvijenih delova Vojvodine i što se najviše javilo poljoprivrendika za kupovinu zemlje, što znači da će se obrada oranica povećava.“
U Deliblatu hoće svoju kooperativu
Po rečima Jovana Janče iz Deliblata, njegovi meštani razmišljaju o tome da pokrenu rad tamošnje Zemljoradičke zadruge koja je propala i ostala bez 11 hetara zemlje da bi se namirili gubici.
„Ostala nam je vaga, možda jutro zemlje, objekti i upravna zgrada“, kazao je Janča.
„U Deliblatu meštani pretežno seju pšenicu, kukuruz i suncokret, postoji farma svinja i više stočara drže muzne krave. Ali svako domaćinstvo gaji po četiri-pet svinja, seje povrće, ima voća i ima viška za prodaju pa bi najradije trgovali preko zadruge.“
On je dodao da ih u Deliblatu ne interesuje samo prodaja već i da bi voleli da im zadruga obezbedi seme, naftu, jer u mestu ima dve-tri zadruge koje se pretežno bave trgovinom i nisu im od pomoći.
Jovanović je naveo da će Razvojni fond Vojvodine dati doprinos i u razvoju zadrugarstva.
„Zemljoradničke zadruge, osim što su korisne za širu društvenu zajednicu, značajne su i za punjenje budžeta“, kazao je predsednik Zadružnog saveza Vojvodine Radislav Jovanov, dodavši da je lane obeleženo 170 godina zadrugarstva u Srbiji te da je značajno što je država počela ozbiljno da razmišlja o povezivanju poljoprivrednika posredstvom zadrugarstva.
„Na taj način povećaće se i ukupan obim poljoprivredne proizvodnje, unaprediti i razviti ta grana privrede.“
On je skrenuo pažnju na to da se malo govori o tome koliko su zadruge značajne za punjenje buyeta, a upravo one donose značajne svote novca državnoj kasi.
Z. Delić