Unapređenje saradnje Vojvodine i Ekvatorijalne Gvineje
Potpredsednik Pokrajinske vlade Branko Ćurčić sastao se danas sa ministarkom poljoprivrede Ekvatorijalne Gvineje Fransiskom Enemi.
Tokom ovog susreta, koji je organizovan u okviru višednevne posete delegacije Ekvatorijalne Gvineje Republici Srbiji, bilo je najviše reči o unapređenju saradnje te afričke države i naše pokrajine u oblasti poljoprivrede, posebno u transferu tehnologija i znanja na planu semenske proizvodnje, kao i o značaju međuregionalnih odnosa.
Posebna mogućnost za saradnju viđena je u oblasti prehrambene i prerađivačke industrije, naftnom i gasnom sektoru i univerzitetskom povezivanju.
Potpredsednik Ćurčić je posebno zahvalio na jasnom i čvrstom stavu Ekvatorijalne Gvineje u pogledu očuvanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije.
On je predstavio potencijale AP Vojvodine podsetivši na to da je ona pretežno agrarno područje, u čijoj ukupnoj teritoriji oko 74 odsto čine obradive površine, odnosno 1,6 miliona hektara poljoprivrednog zemljišta. Ćurčić je posebno istakao ugled i kvalitet Instituta za ratarstvo i povrtarstvo i Instituta „Biosens“ u postizanju visokih prinosa.
„Srbija je u protekloj godini bila apsolutni lider u regionu po broju investicija koje je privukla iz inostranstva, a čija je vrednost iznosila 3,9 milijardi evra. Dobar deo tih investicija došao je u AP Vojvodinu, što je pokazatelj da je rad Pokrajinske i Republičke vlade na istom kursu“, naglasio je Ćurčić i dodao da Pokrajinska vlada čini sve da napravi povoljan privredni ambijent, što utiče i na veću zaposlenost.
Pokrajinski sekretar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Čedomir Božić rekao je da je poljoprivreda najznačajnija privredna grana u našoj pokrajini i izneo podatak da je u Vojvodini registrovan veliki broj porodičnih poljoprivrednih gazdinstava.
„Naša pokrajina ima skoro dva miliona stanovnika i 110.000 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, odnosno isto toliko porodica koje u Vojvodini ostvaruju svoje prihode u oblasti poljoprivrede“, istakao je Božić i dodao da naša pokrajina ima kapacitet da, shodno velikom iskustvu i znanju naših stručnjaka u poljoprivrednoj proizvodnji, pomogne Ekvatorijalnoj Gvineji u toj oblasti.
On je naveo da u celokupnoj spoljnotrgovinskoj razmeni svih proizvoda na teritoriji AP Vojvodine, u prethodne dve godine, agrarni proizvodi učestvuju sa 25 odsto. Kada je reč o izvozu, najznačajnije su žitarice – kukuruz i pšenica, ali se znatan devizni priliv ostvaruje i izvozom industrijskog bilja.
Pokrajinski sekretar za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Aleksandar Sofić istakao je značaj jačanja ovakve saradnje, navodeći da postoji prostor za to kako u oblastima privrede i poljoprivrede, tako i na planu visokog obrazovanja i kulture.
„Dobra mogućnost za povezivanje privrednika Ekvatorijalne Gvineje sa našim privrednicima postoji i preko Privredne komore Vojvodine, na planu obrazovanja, uspostavljanjem saradnje sa Poljoprivrednim fakultetom, a resorni sekretarijat je spreman da pruži stručnu pomoć i sve potrebne informacije u pravcu ostvarivanja dalje svestrane saradnje“, istakao je Sofić.
Ministarka Enemi je izjavila da u Srbiji vidi sigurnog i lojalnog partnera za saradnju i prijateljstvo, kao i da bi razmena iskustava u oblasti poljoprivrede bila od izuzetnog značaja, što bi dovelo do toga da njena zemlja unapredi i iskoristi svoje resurse. Posebno je značajna mogućnost povezivanja naših privrednika i stvaranje uslova za izvoz kafe i kakaoa, koji su njihovi najzastupljeniji agrarni proizvodi.
Sastanku u Pokrajinskoj vladi