U Vojvodini za kilogram kajsija plaćaju od 35 do 45 dinara
Ove godine su kajsije dobro rodile, uprkos tome što je postojala velika bojazan da su mraz i niske dnevne temperature tokom aprila naškodile zasadima tog voća koje je tada bilo u fazi cvetanja i zametanja plodova.
U voćnjacima i baštama rod je bogat, a posebno su primetne povijene grane kojima preti da se pod teretom ploda slome. Po rečima predsednik Društva voćara Vojvodine Zorana Keserovića, to se neće desiti jer je reč o sorti kajsija buda, čije grane se ne lome pod teretom roda.
On kaže da je u Vojvodini pod kajsijom 1.136 hektara, najviše u okolini Bačke Topole, Horgoša i Subotice.
– Ove godine očekujemo da ukupan prinos u Vojvodini bude oko 7.000 tona, a uz voćnjake u drugim delovima Srbije, očekivani ovogodišnji ukupan rod kajsije s oko 5.200 hektara oko 25.000 tona – navodi Keresović.
Predsednik Društva voćara Vojvodine procenjuje da bi se u Srbiji, naravno uz podizanje novih zasada, moglo proizvest 60.000 tona kajsija.
– Kod nas se najviše gaji nekoliko vrsta kajsija – kečkemtska ruža, novosadska rodna, novosadska cvetna, NS-4 i NS-6. Za komercijalne potrebe treba voditi računa o tome gde se voćnjaci podižu jer je idealno područje za uzgoj kajsija na površinama iznad 150 metara nadmorske visine – kaže Keserović.
Otkupljivači kilogram kajsija trenutno plaćaju od 35 do 45 dinara, u megamarketima cene kilograma ovogodišnje roda je od 70 do 80 dinara, a na najprometnijoj pijaci u Novom Sadu, Futoškoj, kilogram kajsija staje od 80 do 90 dinara.
Voćar iz Tavankuta Ivan Gadur kaže da kasjije prodaje otkupljivačima za 40 dinara, što, kako kaže, nije najidealnija cena.
– Lane je kajsija za rakiju koštala 50 dinara, ali je ove godine voće bolje rodilo pa je i cena niža – naglašava Gadur.
Gadur to voće gaji na jednom hektaru i očekuje da ove godine ubere oko pet tona.
– Voćnjak je star devet godina i tek ove mogu da kažem da imam kajsija, a sve do sada su prinosi bili mali – ističe Gadur, i naglašava da nije zabadava uložio i novac i trud jer kajsija ima tržište i brzo se proda otkupljivačima, koji je potom plasiraju na tržište, pre svega van granica naše zemlje.
Z. Delić