Paori traže: Sušu proglasiti elementarnom nepogodom
Zbog suše, koja će po oceni poljoprivrednika u pojediniom delovima Vojvodine umanjiti rod soje i kukuruza i više od 70 odsto od očekivanih prinosa, ratari očekuju da država donese olakšice u vidu umanjenja poreza i da ih oslobodi naknade za navodnjavanje i odvodnjavanje.
Pojedini zagovaraju i da se proglasi elementarna nepogoda i da u takvim okolnostima država nađe način da poljoprivrednicima pomogne kod nove setve.
„Paori treba da se oslobode plaćanja naknade za navodnjavanje i odvodnjavalje i da im se umanji porez. I po hektaru bi država trebalo da pomogne svako registrovano gazdinstvo u finansijskom pogledu ili da im pruži olakšice za narednu setvu“, naglašava direktor Opšte zemljoradničke zadruge u Čurugu Jovan Milin.
On ističe da ovogodišnja žetva ne obećava ni prosečne prinose.
„Zadruga ima više od 1.000 kooperanata kojima je obezbedila setvu i drugo što je potrebno usevima pa smo sada okrenuti tome kako da i jedni i drugi ne budu na gubicima. Očekujemo da država pomogne poljoprivrednicima sledeći primere drugih zemalja, u kojima je, takođe, suša umanjila rod uljarica i kukuruza“, kaže Milin.
U čuruškom ataru prošle sedmice je počela žetva suncokreta, a prinos je tona i po po jutru, što je malo u odnosu na lanjske prinose i očekivanja prilikom setve.
„Na oranicama u mestu je pod suncokretom nekoliko stotina jutara. Najviše je posejano soje i kukuruza, čiji prinosi će podbaciti zbog suše. Upravo zbog toga što je velika suša, i berba kukuruza krenuće ranije nego poslednjih godina, već u avgustu, jer je usev sasvim suv i požuteo, sa spuštenim klipovima“, naglašava Milin.
Ministarstvo poljoprivrede jeste uočilo da je Žabalja najgore prošao.
„Ministar poljoprivrede je u pravu da je suša najviše pogodila atar opštine Žabalj“, kaže poljoprivrednik iz Žablja Nikola Ošap.
Po njegovim rečima, krenula je žetva soje, a prinos se kreće između 250 i 300 kilograma po jutru.
„Lane je soje bilo dve do dve i po tone po jutru“, naglašava Ošap.
On kaže da će u žabaljskom ataru početi i berba kukuruza.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović najavio je da će uskoro biti donet set mera za poljoprivrednike zbog suše, u kojoj su najviše ugroženi kukuruz i soja. On je kazao da će to ministarstvo do kraja avgusta proceniti koliku štetu je nanela suša i zatim doneti odgovarajuće mere.
Po njegovim rečima, najviše ima problema na području srednjeg Banata, kao i u opštinama Žabalj, Titel, Srbobran i Bečej, gde vlada eksetremna suša.
Nedimović je poručio da će Ministarstvo na vreme izaći s merama da bi poljoprivredni proizvođači bili zaštićeni.
„Rod je potpuno suv i verovatno neće biti ni za silažu, ali suve biljke moramo skloniti s njiva da bismo zemlju pripremili za narednu setvu“, ističe naš sagovornik.
I on kaže da je u uslovima kada je nedostatak padavina umanjio ovogodišnji rod svih ratarskih kultura na potezu država, koja treba da zaštiti seljake ukoliko zaista želi da podstiče i unapređuje poljoprivrednu delatnost.
Direktor Zemljoradničke zadruge u Gospođincima Radivoj Nadlački kaže da osiguravajuće kuća ne osiguravaju useve od suše, a retke koje to čine imaju specijalne uslove pa poljoprivrednici izbegavaju takve ugovore.
„Najbolje bi bilo da se proglasi elementarna nepogoda i da država poljoprivrednicima obezbede pogodnosti za narednu setvu i prilikom plaćanja poreza i naknade za vodu“, kaže Nadlački.
Z. Delić
(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Opštine Žabalj. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Opštine.)