Setva skupa, ali paori očekuju da će se isplatiti
Ratari su, konačno, dočekali lepo vreme da krenu u setvu soje, kukuruza i suncokreta.
Na potesu Rumenka - Kisač kod Novog Sada njive su juče bile pune vrednih poljoprivrednika koji su posle hladnog vremena, vetra i kiše dočekali dobre vremenske uslove da započnu pripremne zemljane radove i počnu setvu soje i kukuruza.
Poljoprivrednik iz Rumenke Danijel Tihostup juče je sejao soju, a kukuruz je, kaže, već posejao početkom aprila.
Prema procenama “Žita Srbije”, u našoj zemlji pod kukuruzom bi trebalo da bude posejano oko 950.000 hektara, a očekivani prinos da bude 7,5 tona po hektaru, što znači da “Žita Srbije” očekuju da u ovogodišljoj žetvi dobijemo 7,5 miliona tona žutog zlata. Prošle setve, podsećamo, kukuruza smo imali na milion i 20.000 hektara, a prinos je bio 5,9 tona po hektaru . Lanjska godina je bila izuzetno sušna .
Takođe, “Žita Srbije” procenjuju da ćemo soje ovog proleća imati posejane, kao i lane, na 240.000 hektara. S tim što “Žita” smartaju da bi uljarice mogli da imamo oko 760.000 tona, a da prinosi bude 3,2 tone po hektaru.
Suncokreta se očekuje na 245.000 do 250.000 hektara, a lane je zauzeo 215.000 hektara. Očekuje se i da prinos bude lanjski, tri tone po hektaru, i da zrna suncokreta imamo oko 735.000 tona.
Tihostup uglavnom godinama seje iste useve i kaže da su se tek sada stekli optimalni uslovi za setvu soje. Posle kiše, bar u Rumenki, zemlja više nije suva, pa se može reći da su uslovi odlični jer u zemlji ima vlage odmah ispod površinskog sloja – kazao je Tihostup. On se na vreme snabdeo repromaterijalom , ali je, kaže, malo štedeo na đubrivu zbog visoke cene.
– Nisam očekivao da će baš toliko biti skupo đubrivo pa sam na njenu štedeo, što je možda i dobro jer sam ga ranijih godina i odviše bacao - kazao je Danijel Tihostup.
U ataru Kisača poljoprivrednik Janko Pavlov takođe je krenuo u setvu soje, koju će, kakao je rekao, posejati do kraja sedmice. Kukuruz će sejati tek posle 20. aprila.
- Soje ću malo više posejti ove godine zbog dobre cene, ali i zato što joj, ovaj put, ne treba đubriva. Svake godine naizmenično sejem kukuruz i soju na istoj parceli, pa sada soju sejem na njivi gde je lane bio kukuruz. Zato mi ne treba veštak jer je ostao u zemlji od prošle godine od kukuruza – objasnio je Pavlov.
Kaže da mu je još rano da krene u setvu kukuruza jer se boji mrazeva. – Posle 20. aprila ću sejati kukuruz. Kukuruz od niske temerature može da se razboli i onda mu nema oporavka, dok soja može da podnese niske temeprature – naveo je Pavlov.
Ovaj poljoprivrednik očekuje da godina bude rodna, a ona će to i biti, navodi, samo ako bude kiše, i to dobre i u pravo vreme i, naravno, ako cene useva budu kao i sadašnje. Mada, neće mu smetati ni da rod bude skuplji.
- Biće mi dosta da izvučem uloženo, a ako još naplatim trud i još nešto i zaradim, biću prezadovoljan – kazao je Janko Pavlov.
Osim individualnih poljoprivrednika, u ataru Kisača bili su i radnici Poljoprivrednog gazdinstva “Irmovo”. Pripremali su njive za setvu semenskog suncokreta, kojeg, kažu, seju svake godine. “Irmovo” je već posejalo soju, koja će, kako su nam rekli radnici, posle kiše nići za dan, dva. Repa je već nikla, mada su se pribojavali jer je bilo jutranjih mrazeva.
Z. Delić