RASTE BROJ PRIPLODNIH KRAVA TOVNIH RASA U više od 430 sela uspešno se gaje angus, hereford, šarole
Udruženja odgajivača tovnih rasa goveda i tovljača „Kasum” iz Gunaroša i „Agroprofit” iz Novog Sada organizuju 9. i 10. februara u Utrinama, na području opštine Ada, poslovno okupljanje farmera iz Srbije koji se bave ovom granom stočarstva.
Ovi odgajivači od 2010. godine beleže stalno povećanje broja priplodnih krava tovnih rasa i, zahvaljujući pomenutim udruženjima, imamo najveće farme angusa, hereforda i šarolea naspram celog regiona, a povećava se i broj limuzin rase.
Predsednik „Agroprofita” Čedo Keco kazao je za „Dnevnik” da sada imamo od 15.000 do 17.000 krava ovih rasa, a da je 2010. godine bilo svega 475 grla hereforda. - U više od 430 naselja u Srbiji danas se sa uspehom gaje pomenute rase kao i salers, belgijsko plavo goveče i braon svis - kazao je Keco i naveo da je primećeno da farmeri u Srbiji odnedavno imaju najveće podsticaje u regionu i da je to velika podrška oporavku govedarstva u celini.
Organizatori skupa pozvali su stočare da dođu na stručni skup i da procene koje mere su njihove potrebe, a koje državne.
Udruženja će na skupu predočiti analizu o mogućim kupcima junećeg mesa iz Srbije i predlog da se uskladi javni nastup na tržištu tovljača iz Mađarske i Hrvatske. Na sastanak su pozvani i stočari iz Mađarske, Hrvatske i Slovačke da iznesu iskustva u radu svojih udruženja, komora i državnih institucija.
Na sastanku će se razgovarati i o mogućnostima iznalaženja tržišta, povećanju broja priplodnih grla i uvećanju u prodaji junetine iz prirode, što proklamuje udruženje „Agroprofit”.
Većina farmera u sistemu krava-tele ne koristi dovoljne pašnjačke površine što poskupljuje njihovu proizvodnju, gde je jedina dobit od prodatog teleta ili utovarenog juneta. - Zbog toga će jedna od glavnih tema skupa u Utrinama biti i korišćenje pašnjaka čiji status u Srbiji nije jedinstveno regulisan, a postoje i zloupotrebe jer se pojedini pašnjaci pretvaraju u oranice.
Proizvođačka grupa razmatraće zakonsku regulativu i druge prateće propise koji se odnosi na govedarstvo. Biće ponovljeni predlozi za novo Ministarstvo poljoprivrede u pogledu poštovanja isplate podsticaja. - Dogodilo se da još uvek desetak farmera nije primilo najavljeni novac za preko 2.000 grla. Izostala je i mera za junice koje ostaju na farmi, a najviše nezadovoljstva ova kategorija stočara iskazuje zbog toga što osnovna premija za krave nije povećana sa 40.000 na 50.000 dinara - naveli su organizatori.
Stočari iz ove proizvođačke grupe imaju i ozbiljne primedbe na rad dela odgajivačkih organizacija koje ne obavljaju potpuno i pravovremeno poslove. - Farmerima nije jasno ko rukovodi i kome odgovaraju pomenute službe i zbog čega oni ne mogu da biraju veterinara za svoju farmu, već ga nameće državna administracija. Doduše, postoje i primeri dobre prakse i saradnje sa ovim službama, što se lako može primetiti po efikasnosti i kvalitetu prijava za podsticaje.
Z. Delić