Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

NEĆE BITI SOKA NI PEKMEZA OD OVOG VOĆA Svetu prete ozbiljne nestašice, ZBOG BAKTERIJE PIĆEMO VEŠTAKE

23.05.2024. 09:27 16:54
Piše:
Foto: Pixabay, ilustracija

Sve ekstremniji vremenski uslovi i epidemija bakterijske infekcije citrusa pogurali su cene pomorandži i soka od pomorandže na svetskim berzama na novi istorijski rekord (4,66 dolara po funti, tj. 10,2 dolara za kilogram).

Od 2021. godine, do danas, cena pomorandžinog soka porasla je gotovo četvorostruko, a odnos ponude i potražnje ove robe na svetskim tržištima već neko vreme je, ako ne ujednačen, neizbalansiran, tj. ponuda ne može da isprati potražnju, pokazuju podaci američkog Ministarstva poljoprivrede. Sa drastičnim skokovima maloprodajnih cena ovog soka, na primer u Grčkoj, poskupljuje iz dana u dan, i nepovoljnim razvojem situacije na svetskom tržištu da li na sok od pomorandže možemo polako da zaboravimo? Ne treba zaboraviti ni čuveni pekmez od pomorandži, britanski specijalitet, pravljen upravo od grčkih pomorandži.

Pa i ne baš, ali možemo da očekujemo da će ovo, mnogima omiljeno, piće biti sve skuplje.

Brazil i SAD najviše pogođeni neprilikama

Brazil (tj. Sao Paolo) i SAD (tj. Florida) čine 85 odsto svetskog izvoza pomorandži i soka od pomorandže, a upravo su pomenute vremenske neprilike i epidemija bakterije koja ubija citrusna voća najžešće tu.

Temperature tokom zimske sezone u Brazilu redovno su prelazile 40 stepeni, a zabeležena je i rekordna temperatura od 59 stepeni celzijusa u prestonici. Ovaj toplotni talas, kažu podaci Britanske asocijacije voćnih sokova, dovelo je do pada ponude pomorandži i soka od pomorandže na 50-o godišnji minimum i da je rast cena neizbežan.

- Dobavljači i proizvođači naporno rade da se izbore sa trenutnom situacijom i smanje nestašice ali realnost je ta da će se ova situacija zadržati neko vreme, objasnili su iz britanske asocijacije.

Ovaj toplotni talas povezan sa fenomenom El Ninjo, pogađa pomorandže tokom cvetanja i fazi ranog davanja plodova, čime se smanjuje obim ploda biljke. Sa sve manje redovnih kiša i sve ekstremnijim olujama, kombinovano sa visokim temperaturama pomorandže ne dobijaju dovoljno vode i tako gube plod.

- S obzirom na to da oko 60 odsto brazilskih plantaži pomorandži zavisi od redovnih kiša, i na nju trenutni klimatski uslovi jako utiču, akcije i cene će i u narednom periodu biti "utegnute", istakli su iz LDC, glavnog izvoznika pomorandži i prerađevina u Brazilu

Problem sa bakterijskom infekcijom 

Pored ekstremnih vremenskih uslova koji se ogledaju u sušama i agresivnim olujama, tržište pomorandži sveta muči muku i sa bakterijskom infekcijom koja se naziva Huanglongbing (HLB). Poznatija i kao "bolest ozelenjavanja citrusa" pogađa sva citrusna voća i negativno utiče na prenos nutrijenata od korena do ploda biljke.

Jednom kada je drvo inficirano, naglo opada količina ploda, a sam plod menja izgled i ukus. Kako za ovu boljku još uvek leka nema, drvo vremenom odumre. HLB, koji se prepoznaje po "ozelenjavanju ploda citrusa" zahvatio je sve glavne oblasti uzgoja pomorandži na svetu: Brazil, Meksiko, Floridu...

Umesto pomorandži, hibridne sorte i veštački ukusi

Jedna od alternativa, piše Fudnavigator, mogla bi da bude velika prilika za sektor veštačkih ukusa. Na primer, proizvođač ADM prijavio je nedavno u Velikoj Britaniji da su prodavci sve više zainteresovani za "veštačke ukuse", tj. da se od njih sve više traži da naprave "mešavinu" koja bi imala ukus kao prirodni sok od pomorandže.

S druge strane, drugi proizvođači ističu da prelaze na hibridne sorte citrusnog voća: klementine, mandarine i druge. Ovo osveženje uspelo je u 2023. godini da pretekne rast vrednosti većine kriptovaluta i akcija tehnoloških giganata na koje smo navikli da rastu dvocifreno. Ova roba dobila je oko 65 odsto na vrednosti i tako je isplivala iznad akcija Gugla, Epla, Majkrosofta, zlata, energenata, hrane...

Blic

Piše:
Pošaljite komentar
NIJE ZLATO, VEĆ MALINA Cena „crvenog zlata“ na pijacama NEVEROVATNA Slična je situacija I S OVIM VOĆEM Evo koliko treba da IZVADITE IZ DŽEPA

NIJE ZLATO, VEĆ MALINA Cena „crvenog zlata“ na pijacama NEVEROVATNA Slična je situacija I S OVIM VOĆEM Evo koliko treba da IZVADITE IZ DŽEPA

14.05.2024. 09:25 09:30