Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Nacrt nacionalnog programa poljoprivrede, svaku klasu mleka posebno plaćati

22.11.2022. 11:50 11:52
Piše:
Foto: Free photo / Pixabay

Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva prošle sedmice završilo je javni uvid Nacionalnog programa za poljoprivredu za period od 2022 do 2024 godine , u kojem su bliže razrađeni pravci razvoja poljoprivrede na srednjoročnom planu predviđeni Strategijom poljoprivrede i ruralnog razvoja od 2014 do 2024 godine.

 Nacrt programa je zapravo planski dokument koji treba da definiše smernice razvoja poljoprivrede i dinamiku usklađivanje sa Zajedničkom poljoprivrednom politkom (ZPP ) EU, i kako je Ministarstvo istaklo , predstavlja početak konsultacija u kom smeru treba da ide ova grana privrede. 

Pre nego što do javnosti stigne šta su zainteresovani za ovu oblast sugerisali putem veb sajta E-konsultacije , treba spomenuti , a to je odmah na početku programa i navedeno, da je poljoprivreda sa prehrambenom industrijom jedini sektor privrede Srbije koji ostvaruje pozitivan spoljnotrgovinski bilans. Naime, poljoprivredno prehrambeni proizvodi učestvovali su u ukupnoj vrednosti izvoza naše zemlje sa 21,3 procenata , dok su u uvozu činili 8,8 procenta u 2020 godini : 

Naši izvozni najznačajniji proizvodi su merkatilni kukuruz , smrznute maline, duvan, cigarete i sveže jabuke, dok je najznačajniji  trgovinski partner naše zemlje Evropska unija. Za razliku od Nacionalnog programa za poljoprivredu od 2018- 2020 godinu čije su mere i aktivnosti bile u najvećoj meri usmerene na podršci u okviru direktnih plaćanja i mera uređenja tržišta ovaj program pored ovih aktivnosti uključuje i oblast organske proizvodnje, koja je 2020 godine zauzimala 21.000 hektara,a do kraja primene ovog programa do 2024. treba da se prostire na 24.000 hektara. 


Plan da se poveća izvoz jaja i živinskog mesa 

Nacrt progama razvoja poljoprivrede do 2024. godine između ostalog je predvideo blagi rast proizvodnje i izvoza. 

Tako je ,recimo, navedeno, da je plan da izvoz poljoprivrednih prehrambenih proizvoda u ukupnom izvozu naraste do 2024. godine sa 3.635 miliona evra na 4.123 miliona evra.

Učešće voća i povrća u ukupnom izvozu da naraste sa sedam procenata na 10 procenata. 

Da se blago poveća izvoz živinskog mesa sa 0,25 odsto na 0,30 odsto a da učešće jaja bude 0,10 procenata umesto 0,08 odsto u ukupnom izvozu...


Pošto je pre mesec dana odjeklulo da nemamo mleka i da smo započeli uvoz zanimljivo je pročitati šta  nacrt Programa razvoja poljoprivrede do 2024. godine previđa oblasti u mlekarstva .Odmah na početku je navedeno da premija nije prihvatljiva sa stanovišta Svetske trgovinske organizacije a ni EU pa je potrebno tokom pretpristupnog perioda prilagoditi je pravilima ZPP .

Treba je modifikovati, u dve faze, u prvoj od prvog kvartala 2024.godine primenjivati različite nivoe plaćanja za isporučeno mleko u zavisnosti od kvaliteta sve do dostizanja nivoa EU standarda , da bi se kasnije nakon primene Progama, premija za mleko transformisala u plaćanje po grlu mlečne krave što je prihvatiljivo sa gledišta ZPP EU.

Nakon postizanja stabilne proizvodnje a radi povećanja konkurentnosti treba nastaviti podršku po količini isporučenog mleka ,ali uz klasifikaciju kvaliteta sirovog mleka od strane nadležne  laboratorije i plaćanje premije prema klasama kvaliteta mleka.

 Tako bi se za svaku klasu kvaliteta mleka primenjivao različiti iznos premije čim bi se proizvođači podstakli da unapređuju kvalitet mleka ,ali i količina.

Ovakvom transformacijom primene Programa doprinelo bi se kontinuiranom unapređenju proizvodnje otkupa i prerade mleka, s jedne strane, dok bi se istovremeno učinio značajan korak ka ZPP .

Ali dok obračun premije ne zaživi potrebno je prvo prilagoditi propise odnosno zakonski okvir a rok za to je četvrti kvartal 2023. godine, a uspostvljanje mehnaizma obračuna početi od prvog kvartala 2024. godine. .U nacrtu programa je navedeno da godišnje proizvedemo oko 1,5 milijardi litara mleka i da u sturkturi proizvodnje dominira kravlje sa udelom od 96 - 97 odsto , dok kozije učestvuje sa svega dva procenta a ovčije sa jedan procenat.

Z. Delić

Piše:
Pošaljite komentar