MINISTARSTVO REŠAVA AKTUELNE NEPOZNANICE POLJOPRIVREDNIKA Odvodnjavanje se ne naplaćuje, a polovinom godine država će dati OVOLIKO NOVCA PO HEKTARU ZA SEME
Javni poziv za osnovne podsticaje za biljnu proizvodnju bio je otvoren do 1.aprila i ukupno je podneto 316.000 zahteva, od čega je odobreno 270.000 uredno podnetih zahteva, navodi se u odgovoru Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede predstavnicima udruženja poljoprivrednika iz Srbije.
U prepisci između ministarstva i poljoprivrednih udruženja dostavljenog medijima, navodi se, između ostalog, da će do kraja ove nedelje biti rešeni svi preostali zahtevi za podsticaje koji budu ispunjavali propisane uslove. „Kako bi ubrzali postupak isplate, neophodno je da korisnici otvore svoje e-Sanduče i prihvate rešenje o odobravanju podsticaja. Nakon toga, na platformi e-Podsticaji imaju mogućnost da odustanu od izjavljivanja žalbe na rešenje i na taj način ubrzaju isplatu podsticaja”, navodi se u odgovoru Ministarstva.
Na pitanje zašto gazdinstva čekaju rešenja o podsticajima, iako su im sve parcele prošle verifikaciju, iz Ministarstva objašnjavaju da je veliki broj poljoprivrednika ušao u proceduru uređenja svojih parcela i podnošenje zahteva pred sam kraj roka, usled čega je produžen i rok za rešavanje istih.
Ministarstvo je poljoprivrednim udruženjima odgovorilo da bi polovinom godine, kao što su se dve strane i dogovorile, biti doneta uredba za isplatu 17.000 dinara po hektaru za kupovinu deklarisanog semena. Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara poljoprivrednicima od 1. januara ova vrsta naknade je ukinuta, ali pojedinci prijavljuju da im i dalje stižu zaduženja, pa iz Ministarstva poručuju da se u tom slučaju obrate javnim vodoprivrednim preduzećima „Vojvodinavode” i „Srbijavode”.
„Ukoliko vam stižu rešenja za 2024. godinu, potrebno je da se obratite javnim vodoprivrednim preduzećima Vojvodinavode i Srbijavode,s obzirom na to da u skladu sa navedenim zakonom ne postoji obaveza plaćanja naknade za odvodnjavanje za ovu godinu, te eventualno može biti reč o dugovanjima iz ranijeg perioda”, navodi se u odgovoru Ministarstva.
Na pitanje zašto se dizel ne dobija za sve površine unesene u e-Agrar (konkretno za pravo prečeg zakupa) kada se pođednako obrađuje kao i ostalo zemljište, iz Ministarstva odgovaraju da je pravo prečeg zakupa i pravo prvenstva zakupa svakako vid podsticaja koji država daje kroz cenu zakupnine koja je znatno niža nego cena zakupnine na javnom nadmetanju, te podrazumeva korišćenje državnog poljoprivrednog zemljišta po povlašćenim uslovima.
Na pitanje kada će biti isplaćene zaostale subvencije iz 2022. i 2023.godine, Ministarstvo je navelo da su paori koji su imali ispravne zahteve isplaćeni.
Oni malobrojni čija dokumetacija nije bila potpuna, u međuvremenu je dopunjena i njima bi trebalo ubrzo da stigne novac.
„S obzirom na navedeno, ne postoji mogućnost dupliranja subvencija za iste parcele”, navodi se u odgovoru Ministarstva. Osim ovih pitanja, iz udruženja poljoprivrednika navode probleme sa refakcijom akcize na gorivo, pitanje kada se očekuje uvođenje kreditne linije za poljoprivrednike sa jedan odsto kamate, problemi sa unošenjem parcela u sistem e-Agrar, kao i pitanja za koja su nadležna druga ministarstva.
Dopis sa pitanjima su Ministarstvu u ponedeljak uputila udruženja Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Savez Banata, Udruženje poljoprivrednika Aradac, Udruženje poljoprivrednika Banatska Crnica, Dolovački paori…
Z. Delić