MI SMO SELJACI OBIČNI, NIJE TO ZA PIJAC‘: Pijačni prodavci još ne moraju imati fiskalne uređaje (foto)
Uvođenje kasa pijačnim prodavcima odloženo je do kraja 2024, što znači da prodavci i dalje neće morati da evidentiraju pazar preko fiskalnog uređaja.
Zadovoljni su odlukom Vlade, ali bi voleli da tako i ostane, jer se, kažu, već bore sa smanjenim prometom i visokim cenama zakupa tezgi.
Pijace, prema zvaničnim statistikama, učestvuju sa 16 odsto trgovine u ukupnom prometu i prodaji poljoprivrednih proizvoda na teritoriji cele zemlje. To je mnogo manje nego pre desetak godina, a pad i dalje traje.
Trenutno na teritoriji Srbije oko 100.000 ljudi živi od rada na pijaci. Njihova mesečna zarada se kreće oko 40.000 dinara – toliko im kažu ostane kada plate tezge, prevoz i dažbine. Vest da se fiskalizacija odlaže za još godinu dana – na pijacama je dočekana sa olakšanjem i to, ne malim.
Evo šta kažu prodavci:
- Pa sporo je to, nije za pijac, kako da se radi, nemoguće.
- Kad je jabuka ja mogu da je dam 200 dinara, mogu 150, mogu 100, kako? To je ružno.
- Mi smo seljaci obični, koji još ne znamo od toga da ukucamo, kamoli da uvedemo.
Pa nemamo mi uslova na pijac. Kakvi su nam uslovi? Vidite, minus. De ćemo na minusu, ne može ništa. Digitron ne može da radi, a kamoli fiskalna kasa.
- Evo minus 10, mi smo tu 10 sati, fiskalna kasa koja odmah ode baterija, nema struje, nema ništa.
Od fiskalizacije strahuju gotovo svi prodavci, jer smatraju da će prodaja preko kase, zbog menjanja cena proizvoda u toku dana, što je uobičajena pijačna praksa, biti nemoguća. Navode da i bez toga rade na granici isplativosti jer im je u međuvremenu povećana i cena zakupa tezgi kao I da bi poslednja prednost ovog vida trgovine, a to je plaćanje paušalnog poreza nestala...
- Poenta je u tome što niko ne bi dobio, to je naš glavni argument. Sama vlada Republike Srbije, odnosno budžet Republike Srbije bi bio na gubitku. Zato što ako ste vi u PDV-u u odnosu na paušalni porez, poslovanje kako mi sada poslujemo, taj naš promet u proseku na pijacama po tezgi je toliko mali, da bi u stvari država bila u gubitku. Jer mi plaćamo paušalni porez, znači da postoji neki već procenat prometa. I došli bi do zaključka da je promet aktuelan kada bi ga pratili manji od paušalnog procenta. Ali sigurno bi dodalo jedno veliko opterećenje za naše kolege, jer bi morali da imaju knjigovođe. I ne bi se jednostavno većina, nažalost, snašla sa celom tom papirologijom, kaže za "Blic TV" Srđan Praštalo, Udruženje pijačnih prodavaca.
Fiskalizacija pijaca po mišljenju ekonomskih stručnjaka ne bi imala velikog udela u državnom budžetu, a prodavcima bi to bila dodatna komplikacija jer bi morali da povećaju cene za minimum 18 odsto koliko je trenutni PDV.
„Bilo bi nešto više sigurno zahvaćeno PDV-a i manje više to je to, malo bi se nešto poboljšao srpski budžet. Ali hvala Bogu nismo siromašna zemlja. Ono vreme kada je nastajala ta pijačna ekonomija, da nam promet koji sada još uvek imamo na pijacama, koji nije vezan za poljoprivredne proizvode, nego za čistu trgovinu, bitno utiče na to kakav će da bude budžet Republike Srbije", kaže ekonomista Aleksandar Stanković.
Iako je odlaganje uvođenja fiskalnih kasa dočekano s odobravanjem, treba podsetiti da odluka važi samo godinu dana. Jer, prema važećoj uredbi, pijačni prodavci sa obavezom uvođenja fiskalne kase susrešće se već 1. januara sledeće godine
Blic/biznis/Helena Košutić