KRENULA BERBA PAPRIKE Građanima papreno, a nakupci skidaju kajmak, EVO KOLIKO KOŠTA
Paprike, crvene roge, koja ide u ajvar i peče se kao prilog uz glavna jela ove godine neće biti puno u Ruskom Krsturu.
Povrtari iz ovog sela u opštini Kula decenijama važe kao veliki proizvođači paprika, kojom snabevaju dobar deo domaćeg tržišta i okolnih zemalja
Iako su i ovog proleća posadili paprike na približno istim površinama kao i lane - oko 500 hektara, superćelijska oluja koja se desila 13. jula oštetila je ovogodišnji rod bar za trećinu. To je i razlog da dobar deo roge, ove godine završi u drugoj klisi, za preradu.
Po rečima povrtarke Marine Džudžar Likov, ove sezone proizvođači su zadovoljni samo s cenom naveliko jer se za prvu klasu roge plaća od 110 do120 dinara za kilogram, ali ne i prinosom, kao ni visinom odštete koju su dobili od osiguranja .
Sagovornica „Dnevnika” kaže da ne pamti da je godina za papriku bila toliko loša, mada sa suprugom već 14 godina gaji papriku, a duže od tri decenije rogu su sadili njeni roditelji.
- Iskreno, paprike je malo, za četiri sata sada sezonski radnici poberu rogu po jednoj duži, što nikada nije bilo - kazala je naša sagovornica. - Imaćemo pola prve klase i pola druge, u dobrim godinama taj odnos je mnogo drugačiji - 80 odsto prve klase, preostali procenat druge. Ipak, mislim da ćemo uspeti da pokrijemo troškove setve jer imamo jednu parcelu gde nije bilo totalne štete, po mojoj proceni šteta je oko 50 odsto, a po proceni osiguranja 30 odsto. Ta njiva će nas izvući jer ima roda prve klase kao što je uobičajeno svake godine.
U Krsturu se oseti da nema paprike
Direktorka Zemljoradničke zadruge „Krsturska paprika” Dušica Oros kazala je da ove godine ne veruje da će povrtari nabrati ni 30 vagona roge, a da je u dobrim godinama paprike u Ruskom Krsturu bilo daleko više.
- U selu se oseti da paprike nema, vlada tišina, nema saobraćajne gužve i ne oseti se miris paprike - kaže Dušica Oros. - Lane, a i ranijih godina nakupci su dolazili šleperima, a sada su tu samo kada ih povrtari pozovu, nema ni poljoprivrednika da u traktorskim prikolicama nose povrće s njiva .Na otkupnim mestima nema gužve ni čekanja, bez obzira na to u koje vreme se paprika donese, odmah se predaje.
Dušica Oros kaže da će ove godine verovanto prosečan prinos biti svega 30 tona po hektaru, a da nije bilo vremenskih nepogoda paprike je trebalo da bude od 60 do 70 tona po hektaru.
Ona kaže da je otkupna cena prve klase pristojna, mada smatra da paprika više vredi, dok za cenu druge klase koja ide u preradu, naglašava da bi mogla da bude i viša. Sada, veli, nakupci plaćaju svega 50 dinara, mada u nekim mestima povrtari tu papriku mogu da prodaju i za 70 dinara kilogram.
- Nažalost, nakupci diktiraju cenu i ne možemo s tim da se izborimo. Na pijacama se naša paprika prodaje i po 200 dinara kilogram. Lane je kilogram roge naveliko koštao do 85 do 90 dinara I ove bi godine ta cena bila mada su troškovi proizvodnje višestruko povećani, ali pošto paprike nema, a potražnje ima, sada nakupci plaćaju više našu papriku prve klase. Za drugu klasu daju nižu cenu jer je imamo mnogo - zaključila je Marina Džudžar Likov.
Z. Delić