HOĆEMO LI IMATI NAJPOPULARNIJI MED Da li je hladni talas uništio bagremov cvet
Visoke temperature početkom aprila prevarile su bagrem, koji je procvetao tri sedmice ranije, pa su se pčelari ponadali dobrim prinosima meda.
Dok je trajalo lepo vreme, pčele su vredno radile, bilo je unosa meda, ali su zahlađenje, jaki vetrovi i kiša prekinuli pašu kada je bagrem bio u punom cvatu, tako da se ponovila prošla nepovoljna godina za proizvodnju najtraženijeg meda.
- Zbog promene klime, sve je poranilo oko tri sedmice. Kod nas u Mačvi bagrem je najranije procvetao, još na Blagovesti, pa je zbog lošeg vremena cvet počeo da truli i opada i izgubljeno 70 do 80 odsto meda - kaže Kovačević.
Prema podacima koje je pedantno vodio njegov pokojni otac Dragorad dvadestogodišnji prosek bagremove paše u njihovom pčelinjaku je 16, a upisane su i berićetne godine kada se vrcalo 40 kilograma po košnici.
Prinos meda najviše zavisi od vremenskih uslova, ali su pčelari nemoćni pred "višom silom".
- Bagrem medi na temperaturi oko 20 stepeni. Očekujemo da se vreme prolepša i uzdamo u bagrem koji još nije procvetao - optimistična je pčelarka Radojka Dražić.
Da bi spasli bagremovu pašu pojedini pčelari sele košnice na lokacije na višoj nadmorskoj visini, gde bagrem kasnije cveta, ali prethodno proveravaju da li je bilo izmrzavanja.
Već od petka temperature prelaze u zonu kada bagrem može da medi (mada je umereno medio i 20. i 22. aprila u nekim delovima Srbije). Iz dana u dan temperature će dostizati i 24 stepena, dok se 25-26 stepeni očekuje od ponedeljka. Već od nedelje 28. aprila, jutarnje temperature biće dvocifrene, kažu u Savezu pčelarskih organizacija Srbije.
Kako poručuju, krajnje je vreme da pčele već od petka ili subote ove nedelje, budu na odgovarajućoj lokaciji na većim visinama, gde su cvetovi bagrema tek otvoreni ili će se dotle otvoriti.