Berba paprika odlična za dobar ajvar
NOVI SAD: S prvim septembrom počela je i sezona branja paprike „slonovo uvo“ čijim prinosima povrtari u Ruskom Krsturu ove godine nisu zadovoljni.
– Kiša i hladno vreme tokom juna znatno su uticali da prinosi budu umanjeni premda su paprike duge i mesnate, odlične da se peku za salatu ili da se od njih pravi ajvar – kaže predsednica Udruženja proizvođača paprika u Ruskom Krsturu Dušica Oros. – Iako paprike vole da su im „noge u vodi“ i godi im toplota, ove godine je tokom juna bilo kišovito i hladnije vreme što je uticalo da izostane bolji rod.
Ona kaže da će zbog znatno nižih prinosa, čak za 40 odsto u odnosu na lane, vlasnici hladnjača verovatno ostati bez ugovorenih količina paprike.
– Prinosi po hektaru neće preći 40 tona, dok su se prošle godine kretali od 55 do 60 tona po hektaru. Zbog toga očekujemo da sezona branja bude kratka – naglašava Dušica Oros.
U ataru Ruskog Krstura paprika je zauzela 350 hektara, osim „slonovog uva“, na manjim površinama ima i paradajz paprike i babure, koje su, kažu, takođe slabije rodile.
– Sve površine su pod sistemima za navodnjavanje, a u proteklih nekoliko godina na mnogim njivama su podignute mreže – ističe predsednica krsturskog udruženja. – Ova ulaganja su iz kredita, pa imamo velike troškove, a zarade izgleda neće biti. Ne samo zbog manje roda, već i što je cena mala, mada je paprike na tržištu manje, a sve je traženija, jer se nalazimo u sezoni pripreme zimnice. Na više mesta u selu su otvorena otkupna mesta gde trgovci na veliko kupuju papriku da bi je izvozili u Slovačku, Češku, Hrvatsku, Bugarsku i Rumuniju, ali uprkos tome kilogram na veliko sada se prodaje od 55 do 60 dinara, dok je prošle godine kada je bilo dosta paprike kilogram koštao od 65 do 70 dinara. Druga klasa paprike za preradu prodaje se za 30 i 32 dinara po kilogramu.
Za nekoliko dana krenuće da se beru paprike i u Gospođincima. Za razliku od povrtara u Ruskom Krsturu gospođinački su zadovoljni rodom. U tom selu sva paprika ide u preradu posredstvom tamošnjeg otkupljivača “Agroprodukt“.
– Posejali smo papriku direktnom setvom, a ne iz rasada, pa će dospeti tek za nekoliko dana – objašnjava jedan od povrtara u Gospođincima, Dejan Rončević. – Prinosi će, očekujemo, biti dobri, ali ne kao lane, kada je godina bila rodna za papriku da se neće ponoviti sigurno u narednih 20 godina.
Ovaj povrtar osim paprike „slonovo uvo“ ima i čorbayijsku papriku, dugu žutu papriku koja se kiseli i stavlja u tegle. O cenama u otkupu kaže da je zadovoljan, ne samo on, već i drugi povrtari, jer je očigledno da dok je rade interesa ima.
U Kovilju su tek počeli da beru papriku. U selu je više velikih povrtara i svako od njih ima svoje sorte i tehnologiju. Jedan od poizvođača, Vasilije Dudašev kaže da ima sortu „moravska kapija“ od koje se pravi ajvar, ali da je još rano, napominje, da kaže kakav će rod imati ove godine.
– Tek sam pre nekoliko dana počeo da je radim – kaže Dudašev. – Ima mesta gde je baš dobro rodila i odlično izgleda, a ima i gde nije tako. U svakom slučaju dobro je što otkupljivač iz Smederevske Palanke kupuje celokupan rod, pa ne moram da je klasiram, već sve što se nabere ode u otkup.
Kilogram „ajvaruše“, kako još zovu sortu „moravska kapija“, sada otkupljivač plaća na veliko 30 dinara. Dudašev napominje da je po toj ceni paprika vredela i pre pet godina, ali da je tada sat berača koštao 180 dinara, a sada je satnica 250 dinara.
– U svakom slučaju nadam se zaradi, a kada se berba završi znaću i koliko će mi ostati „viška“ novca, kada odbijem troškove proizvodnje i radne snage – kaže Dudašev.
Zorka Delić