91. MEĐUNARODNI POLJOPRIVREDNI SAJAM U NOVOM SADU Srpski privrednici doprineli BEZBEDNOSTI HRANE U EU
Evropska unija je Partner 91. međunarodnog poljoprivrednog sajma, a tim povodom je na štandu delegacije EU u Srbiji, u Hali 1, održan panel „VIP razgovori – Prednosti primene standarda EU u Srbiji”.
Poljoprivredne politike u EU – standardi, poređenja i koristi od primene tih standarda, direktna vrednost i značaj poljoprivredne politike EU za Srbiju kao zemlju-kandidata, a kasnije i kao članicu EU – teme su koje je panel obuhvatio.
Na panelu su učestvovali evropski komesar za poljoprivredu Januš Vojčehovski, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović i direktor Instituta „BioSens” prof. dr Vladimir Crnojević.
Ministar Martinović je tom prilikom istakao važnost primene najsavremenijih tehnoloških rešenja, inovacija i digitalizacije u poljoprivredi kao izuzetno važnu pomoć vrednim srpskim domaćinima.
Dodao je da je Evropska unija najznačajniji spoljno-trgovinski partner Srbije u oblasti poljoprivrede kao i da se 47 posto svih poljoprivrednih proizvoda koji se proizvedu u Srbiji plasira na EU tržište.
Ministar je istakao važnost sredstava mera IPARD programa, koje su namenjene kao pomoć srpskim poljoprivrednicima i podsetio na program IPARD 2, koji je već implementirana. „Ono što predstavlja veliki izazov za Republiku Srbiju, ali i veliku šansu za poljoprivrednu proizvodnju je potpisivanje finansijskog sporazuma između Republike Srbije i EU vezano za mere IPARD 3 programa.
Robot koji kosi, prska, bere
Pažnju posetilaca u Hali 1 Novosadskog sajma, između ostalog, privlači univerzalna robotska platforma namenjena radovima u poljoprivredi i komunalnim delatnostima, nastala u saradnji preduzeća Koming kompjuter indžinjering (Coming Computer Engineering) u Nišu i niškog Mašinskog fakulteta.
– Reč je o potpuno električnom vozilu, koje se kreće pomoću pogonskih baterija. Koristi se za branje, košenje, prskanje i može da vuče bilo koju priključnu mašinu do četiri tone – objašnjava menadžer razvoja poslovanja u Koming kompjuter indžinjeringu Marko Tamburić. – Vozilo izloženo na 91. međunarodnom poljoprivrednom sajmu jedini je dosad izrađen primerak, a do kraja godine planiramo da izradimo još tri vozila i isporučimo ih komunalnim preduzećima ili poljoprivrednim gazdinstvima.
Osnovni model robota prodavaće se za 50.000 evra, dok će model s pogonskim sklopom za poljoprivredne mašine koštati 75.000 evra.
To pokazuje da je EU jedan od najznačajnijih finansijskih partnera”, rekao je Martinović.
Martinović je jasno poručio, u ime svog tima, da će Ministarstvo poljoprivrede biti na raspolaganju za svaku vrstu razgovora kada su u pitanju naši poljoprivredni proizvođači, a da konstruktivan dijalog i međusobno razumevanje dovode do ispunjenja zahteva.
„Dnevnik” se rado i na sajmu čita
Među izlagačima na 91. međunarodnom poljoprivrednom sajmu je i „Dnevnik Vojvodina pres”, a posetioce i poslovne partnere dočekuje u hali Master Novosadskog sajma. „Dnevnik” ima bogatu tradiciju dugu više od devet decenija, najstariji je dnevni list u Vojvodini na srpskom jeziku i svakodnevno donosi najnovije i najaktuelnije teme iz svih oblasti života, a prepoznatljiv je po brojnim tekstovima i reportažama o poljoprivredi.
Naravno, „Dnevnik” odgovara i na zahteve savremenog ritma života, pa u skladu sa novim tehnologijama svojoj čitalačkoj publici izlazi u susret i svoje sadržaje, pored štampanog izdanja, nudi i na portalu dnevnik.rs. Tako sve vesti u vezi sa poljoprivredom – od onoga što se dešava na poljima, pa do informacija o subvencijama i konkursima za podsticaj u svim oblastima poljoprivrede mogu naći i u štampanom izdanju, a i na protalu. U to se mogu uveriti i svi posetioci sajma koji posete štand „Dnevnika”, na kojem mogu dobiti primerak novina i saznati najnovije informacije sa najveće smotre agrara u ovom delu Evrope, ali i iz svih drugih sfera života.
– Glavni cilj ovakve manifestacije, kao i drugih sličnih u Evropskoj uniji jeste da se olakša trgovina i pospeše odnosi i saradnja između poljoprivrednika i kompanija koji se bave agrobiznisom – objasnio je Vojčehovski.
Robi i Jablan jači od 1.600 kila
Jedna od najvećih atrakcija na poljoprivrednim sajmovima u Novom Sadu, pa i na 91. međunarodnom poljoprivrednom sajmu, svakako su kapitalni primerci stoke. Izloženi primerci već prvog dana izazvali su veliku pažnju posetilaca, posebno najmlađih.
Među njima su dva tovna bika simentalske rase – Robert od 1.620 kilograma i Jablan, koji teži 1.600 kilograma.
– Robert, odnosno Robi, najteži je bik kog smo ikad imali – kaže David Takač s Farme „Takač” u Pačiru. – Dobro ga hranimo, tu su i silaža i koncentrat, a koliko god hrane da dobije, sve pojede, a mogao bi i više. Prodaćemo ga, već sad imamo dogovor za 5.000 evra, ali sve je još otvoreno i ako neko ponudi više, njegov je.
Za razliku od Robija, kojeg čeka neki novi dom, bik Jablan s Poljoprivrednog gazdinstva „Braća Jeremić” na Salašu Crnobarskom, u opštini Bogatić, ostaće u svojoj štali.
– Mi smo i do sada imali gorostase na sajmu – čuvenog Mališu, a ko se njega seća može primetiti da je Jablan vrlo sličan njemu, verujem da čak i imaju istu genetiku, potom Velišu. Sada smo tu sa Jablanom, ali i Belišom, koji ima 1.380 kila – kaže Radenko Jeremić. – Na sajam smo došli samo s ova dva bika i tu smo da bismo se hvalili, kao i svake godine već celu deceniju, koliko dolazimo na ovaj sajam.
– Poljoprivredno-prehrambeni proizvodi nisu važni samo zarad proizvodnje, oni su deo naše kulture i zato je razmena iskustava u poljoprivredno-prehrambenoj proizvodnji važna, da bismo osigurali bezbednost hrane i ujedno radili na dodatnom otvaranju i širenju odnosa između poljoprivrednika, države i kompanija. Poljoprivrednici iz Srbije dali su veliki doprinos bezbednosti hrane u celoj Evropskoj uniji u teškim vremenima. Bez obzira na to što Srbija još nije članica EU, ona je deo evropskog društva i srpski poljoprivrednici su istovremeno i evropski, i imaju izuzetan potencijal. IPARD program je veoma važan za proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji - istakao je Vojčehovski.
D. Mlađenović - L. Radlovački
Foto: S. Šušnjević