Zbog manjka interesovanja i zasićenosti tržišta i krediti "na akciji"
NOVI SAD: Domaći potrošači rado kupuju na akcijama, bilo da se radi o voću i povrću ili televizorima, automobilima. Odnedavno mogu da se tako snabdevaju i kreditom.
Banke su i do sada imale akcije u kojima su nudile povoljnije uslove za zaduživanje, bilo da se radi o kartičarskim proizvodima ili kreditnom zaduživanju.
Te ponude bile su tek nekoliko procentnih poena povoljnija od redovnih. Sada se pojavila prva prava akcija: Sosijete ženeral banka nudi gotovinske pozajmice do 100.000 dinara na godinu dana uz kamatu od 0,55 odsto.
Ta ponuda je prava akcijska: kamata je fiksna, nema troškova ni obrade ni održavanja ili vođenja kredita, kao ni obaveznog osiguranja. Jedini trošak koji će klijenti imati je izveštaj Kreditnog biroa – 246 dinara i menica, koju će platiti 50 dinara. To je jednokratno. Žiranti nisu obavezni, kao ni osiguranje niti učešće. Ko se odluči za maksimalni iznos, godinu dana će plaćati ratu od 8.333,33 dinara. Ali, uz takve ponude uvek ima jedno „ali”…
Ta ponuda važi do kraja avgusta i odnosi se samo na nove klijente Sosijete ženeral banke koji su stalno zaposleni i prenesu platu, odnosno otvore tekući račun u toj kući. Za stare klijente banke i one koji platu ne prenesu to ne važi. Ako se odluči za ponudu, klijent može birati između više paketa računa. Najjeftiniji je „praktik”, a održavanje mesečno staje 395 dinara. Ukoliko klijent preko debitne kartice potroši 10.000 dinara, i trošak održavanja se umanjuje na 197,5 dinara mesečno
U redovnoj ponudi i ta i druge banke imaju dinarske gotovinske ili refinansirajuće kredite sa stopom između šest i sedam odsto godišnje, nominalno. Efektivno, to je 11-12 procenata godišnje.
Gotovinski kredit su već više od decenije kod nas najpopularniji. Tokom prvih pet meseci ove godine povećali su se 7,4 procenta. Ukupna suma je 351,81 milijardu dinara, govore podaci Kreditnog biroa Udruženja banaka Srbije. Najveće sume uzimaju se za zaduživanja za stambene kredite.
Tu klijenti obavezu otplaćuju decenijama. Kod nas su se te obaveze prilično približile. Ukupna suma stambenih kredita je koncem maja bila 389,12 milijardi dinara. Stambeni su za prvih pet meseci porasli samo 1,8 odsto.
Ako nastave tim tempom, i uz akcije gotovinski krediti bi ih mogli brzo prestići.
Stručnjaci smatraju da je ta akcijska ponuda posledica male kreditne aktivnosti. Klijenti se teže odlučuju za zaduživanje, banke se zato trude da ih privuku povoljnim ponudama i zadrže u svom portfoliju. Izvesno je da će i druge banke slediti primer ove osnovane francuskim kapitalom. Biće povoljnih ponuda još. Naravno, to će ići uz odgovarajuće uslove, kao što je prebacivanje računa ili nešto slično, recimo, korišćenje odgovarajuće platne kartice
Na klijentima je da to iskoriste. Mogu i da šetaju od banke do banke, kao i od samousluge do samousluge. Kada procene da su im uslovi koje akcijska ponuda nudi po meri novčanika i kućnog buyeta, tek onda da se odluče. Oni koji su već pripremili dokumenta da se zaduže i novac samo što im nije legao na račun, trebalo bi da ga troše racionalno. Pomenute ponude su kod nas, za sada, još izuzetak a ne pravilo. Odnosno, za taj novac trebalo bi kupiti nešto što je preko potrebno, kao što je ogrev ili školski pribor. To je i najpovoljniji način na našem tržištu da se plati školarina. Za makismalni iznos ne treba se uvek opredeliti, posebno što već sutra neka druga banka može ponuditi nešto još povoljnije. Po kamati smo, eto, ušli u EU makar i na akciji.
D. Vujošević