Štednja u bankama dogurala do rekordnih 11,4 milijardi evra
NOVI SAD: Dinarska i devizna štednja stanovništva Srbije nastavila je rast i tokom prošle godine, dostižući rekordne nivoe i pored neizvesnosti izazvane pandemijom, saopštila je Narodna banka Srbije.
Dinarska štednja je na kraju 2020. godine premašila 93 milijarde dinara, a devizna je porasla na 11,4 milijarde evra, prema podacima centralne banke.
Dinarska štednja je povećana više od pet puta u poslednjih osam godina, odnosno za čak 75,2 milijarde dinara u odnosu na kraj 2012. Pri tome, više od polovine ukupnog rasta, odnosno 42,9 milijardi dinara položeno je na štednju u poslednje tri godine, što potvrđuje da je makroekonomska stabilnost bila preduslov za sticanje i održavanje poverenja građana u domaću valutu, ističu iz NBS.
Devizna štednja je u istom periodu porasla za 38,2 procenta sa nivoa od 8,3 milijarde evra, koliko je iznosila krajem 2012. godine.
Konstantni rast dinarske i devizne štednje u drugoj polovini 2020. ostvaruje se u uslovima ponovnog širenja epidemije, kao i smanjenja kamatnih stopa na oročene depozite stanovništva, što dokazuje poverenje građana u bankarski sistem, napominju iz NBS.
Takođe, ukazuju na veću isplativost dinarske štednje u odnosu na deviznu, pri čemu ističu da dinarizacija finansijskog sistema Srbije ostaje strateško opredeljenje NBS.
Oročavanje štednje na godinu dana u dinarima , bez zanavljanja, u poslednjih osam godina bilo je isplativije u odnosu na deviznu štednju i to u čak u 98 posto posmatranih godišnjih potperioda.
Tako je štediša, koji je od decembra 2019. stavio na štednju 100.000 dinara dobio u decembru 2020. oko 1.900 dinara više (16 evra) nego štedišta koji je u istom periodu oročio evre u protivvrednosti 100.000 dinara.
Ispitivanje isplativosti štednje oročene na godinu dana i zanavljanje u periodu od osam godina, kako se dodaje, potvrdilo je da bi štediša koji je na štednju položio 100.000 dinara na kraju perioda oročenja, u decembru 2020, dobio preko 33.600 dinara više (približno 300 evra) od štediše koji je u istom periodu na deviznu štednju u evrima položio protivvrednost istog iznosa.
Za depozite oročene na tri meseca, dinarska štednja je bila isplativija od štednje u evrima u preko 86 posto posmatranih tromesečnih potperioda, a kod oročavanja štednje na dve godine, dinarska štednja je bila isplativija od štednje u evrima u svim posmatranim dvogodišnjim potperiodima oročenja.
Dakle, bez obzira na to koji je period oročavanja štednje u pitanju (kratkoročno ili dugoročno) važi isti zaključak - u prethodnih osam godina bilo je isplativije štedeti u dinarima, konstatuje NBS u saopštenju.
D. Mlađenović