Rezervoar u Bosni jeftiniji skoro 2.000 dinara
Na graničnim prelazima prema Bosni i Hercegovini poslednjih dana velika je gužva, a mnogi koji su u koloni za prelazak u susednu zemlju samo s jednim ciljem - da bi natočili gorivo jer su cene niže nego u Srbiji.
Odlazak se zbog toga i te kako isplati, posebno onima koji žive u neposrednoj blizini granice. Po rezrvoaru se može znatno uštedeti jer je litar jefitniji i oko 30 dinara, pa računica kaže da za 40 litara benzina, koji u Srbiji košta 1,2 evra, potrebno 48 evra, a u BiH ista količina košta 37,2 evra, pa u novčaniku ostane više od 10 evra, odnosno oko 1.100 dinara. Još je veća ušteda ako se sipa evrodizel - oko 14 evra, jer je za 40 litara ovog goriva u Srbiji, gde košta 1,26 evra potrebno 50,4 evra, a u BiH 36,4 evra.
Ove cene goriva nisu posledica neke velike promene cene nafte, jer uprkos tome što poslednjih nekoliko meseci ona ide naviše većih promena cene goriva na srpskom tržištu, kao i na tržištu u regionu nije bilo. Doduše, cene su nešto malo više nego pre nekoliko sedmica, te je gorivo u Srbiji poskupelo za oko dinar, a slično je i na tržištima u regionu. Iz Udruženja naftnih komapnija Srbije ukazuju da je u odnosu na prosečne cene od 1. novembra najveći skok cene benzina i dizela zabeležen u Hrvatskoj, potom u Crnoj Gori, Makedoniji, a gorivo je neznatno skuplje i u Mađarskoj.
Evrodizel najpovoljniji u Makedoniji
Osim u Bosnu i Hercegovinu, građani Srbije po gorivo odlaze i u susednu Makedoniju, gde je litar evrodizela najpovoljniji u regionu. Kupovinom 40 litara ovog goriva u Makedoniji se, u odnosu na cenu u Srbiji u novčaniku ostaje više od 15 evra, jer je u Makeoniji za tu količinu potrebno 34,8 evra, a u Srbiji 50,4 evra.
Dakle, cene su uglavnom više, ali to nije dovelo do poremećaja odnosa cena na regionalnom tržištu. Što se tiče prosečne cena benzina u Srbiji ona je na nivou regionalnog proseka, dok se cene dizela i tečnog naftnog gasa među najvišim i tako je već duže. Tako se, u zavinosti u kojoj se zemlji kupuje gorivo, može značajno uštedeti ili pak izgubiti, a iznosi nisu mali jer dostižu i dvadesetak evra.
Najviše litar benzina plaćaju vozači u Grčkoj, gde ovo gorivo košta 1,4 evra, a skuplje nego vozači u Srbiji benzin plaćaju oni koji ga toče u Sloveniji, Crnoj Gori, Albaniji i Hrvatskoj i Grčkoj. Najpovoljnija cena ovog goriva je u BiH, gde litar košta 0,93 evra, a jeftinije nego u Srbiji benzin košta u Bugraskoj, Makedoniji, Rumuniji i Mađarskoj. Razlika između najviše i najniže cene litre benzina u regionu je oko 19 evra, što je praktično pola rezrvoara natočenog u Bih. 56 37,2
Kad je u pitanju cene evrodizela, Srbija je među zemljama gde je ovo gorivo najskuplje jer više nego vozači u Srbiji ovo gorivo plaćaju oni koji ga toče u Grčkoj - 1,27 evra i Albaniji, gde je i najskuplje pošto za litar treba 1,31 evro. Najpovoljnija cena evrodizela je u Makedoniji, gde litar košta 0,87 evra, te Bih gde je 0,91 evro. Jedva nešto malo više od jednog evra košta litar evrodiezla u Bugarskoj, a potom slede Rumunija, Crna Gora i Mađarska. Evrozel je jefitniji nego u Srbiji i u Hrvatskoj i Sloveniji, ali je razlika minimalna jer je u obe zemlje litar ovog goriva oko 1,22 evra. To znači da će vozači koji kupuju gorivo u Albaniji za 40 litara platiti 52,4 evra, a za istu kolilčinu će na pumpama u Makedoniji biti potrebno 34,8 evra 17,6 evra.
D. Mlađenović