Priključivanje na gas 650 evra, Srbijagas obezbeđuje beskamatne kredite
NOVI SAD: Direktor „Srbijagasa” Dušan Bajatović najavio je da će cena priključivanja na gas biti snižena.
Dodao je da će građani za to moći da dobiju od „Srbijagasa” beskamatni kredit na period od tri do pet godina, koji će vraćati kroz izmirivanje računa za gas.
Bajatović je rekao da će „Srbijagas” smanjiti troškove za priključak na gas na oko 650 evra za domaćinstva, u dogovoru s Agencijom za energetiku. To zapravo znači da bi, uz to sniženje, priključenje domaćinstva na gasnu mrežu trebalo da bude oko trećinu jeftinije nego što je sada, pošto trošak trenutno iznosi oko 1.000 evra.
Tražićemo da lokalne samouprave izbace sve takse jer ako neko neće da se priključi, to nije prihod, i tražićemo od Vlade da reaguje u tom smislu, rekao je on gostujući na TV „Prva”.
Kako je dodao, „Srbijagas” je uputio zahev Vladi i računam da ćemo biti podržani da se odbore neke pare, tako da ćemo građanima beskamatno kreditirati priključenje na gas na tri do pet godina da ne moraju da idu u banku.
Biće u obavezi da to plate kroz račun za gas, naveo je Bajatović.
Na pitanje kako vidi komentare u javnosti da se toliko priča o gasu zbog predizborne kampanje i zato što je premijerka Ana Brnabić rekla da vidi „Srbijagas” kao preduzeće koje čeka restrukturiranje, Bajatović je kazao da nema nikakvih problema u vezi s tim što je premijerka rekla, pošto se u „Srbijagasu” već odavno sprovode reforme.
Dodao je da se već uvodi profesionalni menadžment i da je on već prošao kroz sve te konkurse.
Mi smo se već restrukturirali u smislu da smo odvojili transportera, verovatno ćemo odvojiti i distributera. U Srbiji treba formirati četiri zone za distribuciju. Sve što Vlada traži, mi ćemo da uradimo, ali bojim se da ta priča, ne branim nikoga, to se svodi na to da izbacimo socijalnu politiku iz „Srbijagasa” i to smo i uradili. Imali smo EBIDA 150 miliona evra, malo li je?, kazao je Bajatović.
Bajatović je mišljenja da sankcije SAD zbog „Severnog toka 2” nisu usmerene ka Rusiji već ka Nemačkoj da ne bi bila energetski predominantna energetska sila.
Eto, vidimo kako se kod nas bave pitanjem KiM i Republikom Srpskom, e, tako to izgleda. Biće novi energetski raspored. Ali, „Severni tok” će biti završen i možemo imati gas i iz tog pravca, napomenuo je Bajatović.
Dodao je da bi se, da nije bilo dešavanja s Ukrajinom, Srbija mogla snabdevati i iz Češke, Slovačke i sa „Severnog toka 1” i iz drugih pravaca, s obzirom na to da nam je u industriji potrošnja gasa porasla 30 odsto.
Direktor „Srbijagasa” izjavio je da Srbija razmatra da pomogne Bugarskoj da na svojoj teritoriji završi deonicu gasovoda potrebnu da se Srbija priključi na „Turski tok”, kao i da će u našoj zemlji sve biti završeno i spremno najkasnije do 1. oktobra.
Na pitanje zašto kasne radovi na „Turskom toku” u Bugarskoj i da li ta zemlja odugovlači jer to traže Amerikanci, Bajatović ističe da Bugarska jeste pod pritiskom, ali i da Bugari imaju dodatnu ambiciju pošto hoće da budu hab za snabdevanje, odnosno da dobijaju gas i iz Rumunije i iz Grčke.
Hoće Bugari da budu u malo boljoj poziciji kao trgovci, kazao je Bajatović, i dodao da su oni izdali dozvole za gradnju i da su započeti neki manji radovi.
D. Mlađenović