Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

NOVE DAŽBINE NA DERIVATE NAFTE OD 1. OKTOBRA Zbog veće akcize litar goriva ide gore, EVO I ZA KOLIKO

11.09.2023. 10:02 10:08
Piše:
Izvor: Dnevnik.rs

Građani Srbije će od 1. oktobra, bez obzira na kretanje cene nafte,  od narednog meseca plaćati više cene goriva jer je Vlada Srbije usvojila predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama.

Njime je predviđeno povećanje akciza za nekoliko robnih grupa - derivate nafte, duvanske prerađevine i alkoholna pića, kafu i tečnosti za punjenje elektronskih cigareta i to za osam odsto.

Dakle, ukoliko bude usvojen ovaj predlog zakona akciza na benzin i dizel biće uvećana za nepunih pet dinara. Naime, uz povećanje akciza od osam dosto iznos ove dažbine po litri benzina će, u odnosu na sadašnji iznos, biti viši 4,63 dinara i iznosiće 62,47 dinara, a povećanje akcize na dizel gorivo trebalo bi da iznosi 4,76 dinara po litru, te će se iznos povećati na 64,24 dinara po litru. Akciza na TNG bi trebalo da bude povećana za 3,61 dinara po kilogramu i ova dažbina će u ceni ovog pogonskog goriva biti 48,78 dinara po kilogramu.

To bi trebalo da znači da će gorivo na benzinskim pumpama od 1. oktobra najverovatnije poskupeti za oko šest dinara jer se cena litre goriva dobija kada se saberu svi troškovi, računajući i akciz, i potom se na kraju obračunava PDV od 20 odsto. Po rečima počasnog predsednika Unije poslodavaca Srbije i stručnjaka za energetiku Nebojše Atanackovića, zbog povećanja akciza za osam odsto litar dizela bi umesto sadašnjih  207 dinara od 1. oktobra trebalo da košta oko 213 dinara, a dok bi cena litre benzina sa 189 dinara mogla porasti na195 dinara.


Biogorivo i biotečnosti bez promene

U obrazloženju razloga za donošenje ovog zakona navedeno je da se predloženim povećanjem akciza očekuje se povećanje prihoda, pre svega, od derivata nafte i cigareta - od oko četiri milijarde dinara do kraja ove godine. Istaknuto je i da je predloženo da se akciza na biogorivo i biotečnosti ne uvećava jer je regulatorni okvir koji uređuje ovu materiju još uvek u razvoju, pa će se poreska politika oporezivanja ovih proizvoda detaljnije urediti nakon donošenja svih relevantnih strateških dokumenata. Ukazuje se i da se u cilju izbegavanja povećanja troškova zbog povećanja akcize ne menja ni iznos do kojeg se ostvaruje pravo na refakciju akcize za derivate nafte koji se koriste u transportne svrhe, grejanje, kao i u industrijske svrhe.


Da podsetimo, akcize se usklađuju početkom godine, a uvećavaju se s određenim parametrima, pre svega cenama na malo u proteklom periodu.

- Od februara 2021. godine akcize nisu usklađivane s akciznim kalendarom, odnosno da nisu bile povećavane, već su povremeno i smanjivane u različitim iznosima do oko 15 odsto - rekao je Atanacković.

213
dinara koštaće litar dizela, umesto sadašnjih 207 dinara
U februaru 2021. godine akciza na benzin bila je 57,84 dinara, koliko iznosi i sada, ali se u tom periodu menjala. Visina akcize na benzin se od februara 2021. do 1, maja ove godine, kada je poslednji put povećana kretala između 46,27 i 54,95 dinara. Slično je i kad je u pitanju akciza na evro-dizel, koja je i sada kao i u februaru 2021. godinne bila 59,48, a od tog eprioda pa do 1. maja ove godine visina akcize kretala se u rasponu od 47,58 do 56,51 dinar po litru.
195
dinara koštaće litar benzina, umesto sadašnjih 189 dinara

Predlogom Zakona o akcizama predviđene su i promene kada je reč o akcizi na dizel gorivo koje se koristi u poljoprivredne svrhe. Naime, od 1. januara 2024. godine akciza na dizel gorivo koje se koristi u poljoprivredne svrhe biće 14,24 dinara po litru, što znači da će oni koji ga od tada budu kupovali, a pritom su ostvarili pravo na tu beneficiju, moći nakon dokazivanja namene potrošnje da ostvare refakciju - povrat od 50 dinara po litru

D. Mlađenović

Autor:
Pošaljite komentar