NOVA VRSTA PREVARE VREBA NAŠE NOVČANIKE Evo na šta MORATE DA OBRATITE PAŽNJU
Policija u hrvatskom gradu Poreč istražuje slučaj prevare prilikom trgovanja kriptovalutama.
Naime, 3. novembra nepoznata osoba je telefonom kontaktirala 76-godišnju ženu i predstavila se kao broker kriptovaluta.
Žena je navodnom brokeru dala broj bankovnog računa i tokena, pod izgovorom da će joj biti uplaćena određena suma novca, ali je 7. novembra videla da je izvršena isplata u iznosu od nekoliko stotina evra s njenog računa.
Policijska uprava istarska upozorava građane na to da paze da ne postanu žrtve investicionih prevara.
Ovakve vrste prevara još uvek nisu česte u Srbiji, ali se ipak dešavaju. Mnogi su na mejl ili telefon dobili upit da li žele da ulože (malu) sumu novca u kriptovalute, jer njihova vrednost skače iz dana u dan, i to je sigurna investicija.
Mnogi su uspešno i uložili, to je istina, a na to upravo računaju prevaranti. Da ne biste postali njihova žrtva, pratite nekoliko jednostavnih uputstava.
Ukoliko se odlučite za ovakav način trgovanja i ulaganja, prvo se dobro informišite o svim rizicima, kažu. Takođe se preporučuje korišćenje proverenih i registrovanih investicionih kompanija, a kompanije sa sedištem u egzotičnim zemljama treba izbegavati jer postoji velika verovatnoća da ćete postati žrtva prevare.
Kako prevara funkcioniše? Dobijate poziv na telefon ili poruku, navode vam bez dokaza da su broj telefona dobili od vaše poznanice uobičajenog imena (na primer, u Srbiji bi to bila Milica). Reč je o sigurnoj i lakoj zaradi i da je u toku akcija koja treba odmah iskoristiti.
Oni su uporni i ubeđuju vas da trgujete čak i ako nemate iskustva u tome i uveravaju vas da je to jednostavan način trgovanja. Upućuju vas na sajt, dajući vam link za platformu za trgovanje. Ako na njemu nema jasno navedenih telefona na koje možete odmah stupiti u kontakt, a brojevi sa kojih vas brokeri zovu nisu iz vaše zemlje, zapitajte se u šta ste se uvalili.
Zapamtite, budite sumnjičavi, budite dobro informisani i tražite nepristrasan finansijski savet pre nego što date ili uložite novac. U slučaju da sumnjate da se radi o prevari ili ako postanete žrtva prevare, prijavite događaj policiji.
I, na kraju. Ako se ipak odlučite za takva rizična ulaganja, od banke tražite takozvanu internet karticu, na kojoj će biti samo mala suma novca, tek toliko koliko vam treba za određenu transakciju. Tako možete biti sigurni da vas neko neće “opleviti”.
I. R.