Nova grejna sezona biće po staroj ceni
NOVI SAD: Početak prošle nedelje, kada se temperatura spustila desetak stepeni, mnoge je podsetio na to da se bliži grejna sezona. Doduše, do tada je ostalo još oko mesec i po i ima dovoljno vremena da se u kućnom budžetu napravi preraspodela novca.
Koliko je novca potrebno za zagrevanje domaćinstava zavisi od nekoliko faktora – vrste energenta koji se koristi, kvaliteta izolacije, veličine kuće ili stana... ali su troškovi za grejanje svakako bitna stavka u porodičnom budžetu tokom zime i za šest meseci grejanja potrebno od oko 40.000 dinara pa i iznad 115.000.
Kako sada stvari stoje, troškovi grejanja za nastupajuću grejnu sezonu neće se bitno promeniti u odnosu na prošlu godinu jer se nisu menjale ni cene energenata, a nema ni najava da bi struja i gas, kao i grejanje preko toplana, mogli biti skuplji. Ipak, valja sačekati početak grejne sezone, ali je sigurno da se racionalnim korišćenjem energije i što manjim razbacivanjem toplotne energije može uticati na visinu računa.
Oni koji se greju na ugalj i drva već su u prilici da kupe ogrev, a stovarišta su dobro snabdevna. Po rečima direktora stovarišta „Iskra pan” u Petrovardinu Branka Bijelića, prostorni metar tvrdog ogrevnog drveta – bukva, hrast, bagrem – košta 6.000 dinara. Tona uglja „kolubara” je 8.300 dinara, kovinski lignit je 9.800, dok je lignit „stanari” 10.500. Tona mrkolignitnog uglja „pljevlja” košta 13.500 dinara, sušeni lignit „vreoci” je 13.800, a mrki ugalj „banovići” košta 15.000 dinara.
„Ogrev su mnogi počeli da kupuju još proletos jer smo odobravali kupovinu na rate, kao i preko udruženja penzionera i sindikata, što je značajna olakšica jer se kupljeni ogrev plaća do kraja godine“, kaže Bijelić.
Oni koji se greju na ugalj i drva veoma dobro znaju kako treba kombinovati taj ogrev da bi se najmanje potrošilo a najbolje ugrejalo. Visina troška zavisi od kvaliteta ogreva, odnosno da li se koristi kameni ili drveni ugalj, ali je, recimo, za zagrevanje domaćinstva od oko 60 kvadratnih metara, potrebno oko pet metara drva i oko tri tone drvenog uglja „kolubara”, pa će troškovi za grejanje biti oko 46.000 dinara, dok će se uz tri metra drva i dve tone uglja „banovići” za grejnu sezonu potrošiti oko 48.000 dinara.
U poslednjih nekoliko godina, uglavnom u novim stanovima, grejanje preko daljinskih sistema, toplana, plaća se po utrošku, pa su računi viši tokom grejne sezone. Ipak, i dalje najveći broj toplana u Srbiji grejanje obračunava po kvadratnom metru stana, a troškovi grejanja plaćaju se tokom cele godine. Tako je za grejanje preko toplane u Novom Sadu za stan od 60 kvadratnih metara mesečni trošak oko 6.000 dinara, a pošto se troškovi plaćaju cele godine, a grejna sezona traje šest meseci, za grejanje se godišnje odvaja oko 72.000 dinara.
Oni koji koriste prirodni gas za zagrevanje domaćinstva poslednje dve godine imaju manji trošak nego ranije, kada je cena kubnog metra prirodnog gasa bila oko 15 dinara viša. Tada su se mnogi okrenuli drugim energentima pa su se, kad je kubik pojeftinio, vratili na grejanje na prirodni gas. Uz sadašnju cenu kubika prirodnog gasa od oko 45 dinara, za potrošenih oko 250 kubnih metara mesečni račun dostiže oko 11.250 dinara. To znači da je za grejnu sezonu potrebno odvojiti oko 67.500 dinara.
Oni koji se greju na struju mogu imati izuzetno visoke račune, ali i plaćati manje, a sve zavisi od toga kada uključuju grejna tela. Račun za potrošenu struju svakako će biti mnogo viši nego van grejne sezone jer je i potrošnja mnogo veća i veoma često prelazi 1.600 kilovata, čime se ulazi u najskuplju, crvenu zonu. Naravno, treba voditi računa i o tome da se grejna tela uključuju noću, kada je kilovat jeftiniji, odnosno cena je četiri puta niža, a ta razlika u crvenoj zoni znači da je skuplji kilovat oko 15,5 dinara, a jeftiniji oko 4,50. T
ako će za potrošenih, recimo, 2.000 kilovata, od kojih je 800 skupih a 1.200 jeftinih, mesečni račun biti oko 15.500 dinara, dok će u obrnutoj srazmeri račun biti oko 4.500 dinara viši i iznositi oko 19.500. To svakako nije mala razlika jer je u prvom slučaju trošak za grejanje u grejnoj sezoni koja traje šest meseci oko 93.000 dinara, a u slučaju kada se veše troše skuplji kilovati, ceh za grejnu sezonu dostići će oko 117.000.
D. Mlađenović
Foto. S. Šušnjević