Kinezi obaraju kamate na platnim karticama?
NOVI SAD: Domaće tržište platnih kartica već godinama se ne menja. Banke klijentima izdaju kartice iz programa „viza” i „master”. Mnogo ređe izdaje se domaća „dina”, kojom je, za razliku od prethodne dve, moguće plaćanja samo u Srbiji.
Kako sada stvari stoje, ta slika uskoro bi se mogla promeniti, odnosno „dina” bi u narednom periodu mogla da postane kartica kojom bi se plaćalo i van granica Srbije. Naime, Narodna banka Srbije pokrenula je inicijativu o uspostvaljanju saradnje kineskih kartičara „Junion.pej” i našeg „Dina kard” sistema, a kineska strana je predlog podržala. Tako bi se u narednom periodu „dina” kartica mogla kobrendirati s kineskom „junion pej” te konačno izaći na strano tržište. A kakve bi još pogodnosti mogla doneti?
Uspostavljanje te saradnje pospešuje i činjenica da u Srbiji već nekoliko meseci posluje Kineska banka. Međutim, to je veoma kratak rok, pa će se verovatno na operacionalizaciju tog projekta još čekati. Sve zemlje u svetu vode računa o očuvanju i jačanju domaćih kartičarskih sitema pa će i domaćoj „dini”, koja ima učešće od 30 odsto na našem tržištu, kineska injekcija dobro doći.
Očigledno i kod nas su kartice iz sistema „viza” i „master” u prvom planu. Kod debitnh kartica banke više izdaju one iz „viza” programa, dok je kod kreditnih „master” u blagoj prednosti.
Po podacima Kreditnog biroa Udruženja banaka Srbije, u našoj zemlji je pre mesec dana bilo 1.188.530 kreditnih kartica. Za one koji ih koriste najveći problem su kamate, koje se kreću od 1,4 do čak tri odsto na mesečnom nivou. To znači da na godišnjem dostižu 16, odnosno 36 procenata. Zato bi korisnicima kartica najviše odgovaralo da prilikom eventualnog izdavanja „junion pej” kartice kineska strana na naše tržište donese niže stope za te rivolving kreditne aranžmane.
O tome kakve su šanse da se to ostvari dr Aleksanadar Vasiljević s Fakulteta za pravne i poslovne studije „Dr Lazar Vrkatić” u Novom Sadu kaže:
– Mislim da će na odgovor o tome budući klijenti i vlasnici novih kartica još sačekati – smatra naš sagovornik. – Kineska banka tek treba da počene da posluje sa stanovništvom, a onda će se videti kakvu će poslovnu politiku voditi na ovom tržištu. Banke izdavanje novih kartica, posebno kreditnih, često uslovljavaju i selidbom/prenosom plate i računa. Mnogim klijentima će, čak i da budu ponuđeni mnogo povoljniji uslovi, biti teško da promene banku jer prvo moraju da izmire stare obaveze. Svakako će biti mnogo lakše komentarisati sve to kada banka iz Kine, koja radi u Srbiji, počne da posluje s građanima.
Kinezi u ekspanziji
Kompanija „Junion pej” beleži brzo osvajanje tržišta, a Srbija bi mogla biti i dobra baza za širenje poslovanja u druge zemlje u Evropi. O tome da misle da posluju ozbiljno i na duge staze govore podaci o pouzdanosti korišćenja njihovih kartica jer su snabdevene najsavremnijim sistemom zaštite.
Kartica koje se kod nas najčešće koriste – „master” i „viza” – najviše se upotrebljavaju i u zemljama Evropske unije, arapske zemlje koriste svoje kartice, a na azijskim tržištima kartice programa „junion pej” iz Kine su popularne.
Da li će sve veći dolazak turista iz Kine u Evropu, pa i Srbiju, doprineti većoj upotrebi „junion pej” kartica pokazaće vreme. Ipak, sigurno je da bi to moglo više zainteresovati trgovce na prodajnim mestima, ne samo kod nas već i u Evropi.
D. Vujošević