Gorivo će i na našim pumpama biti još jeftinije
Na benzinskim pumpama u Srbiji cena goriva ide naniže pa je litar sada oko dinar jeftiniji nego pre nekoliko dana.
Do sniženja je došlo zbog pada cene sirove nafte na svetskim berzama, kao i niže cene kotacija derivata nafte. Gorivo je počelo da pojeftinjuje pre desetak dana, sniženje cene prvo su osetili oni koji kupuju benzin, a prošle nedelje naniže se spustila i cena dizel-goriva.
U kojem smeru će se kretati cene goriva na domaćim pumpama zavisi od cene sirove nafte, a po rečima
ministra energentike Aleksandra Antića, sve prognoze govore da će cene derivata nastaviti da padaju. On je ocenio da naftne kompanije moraju brže i efikasnije da koriguju cene goriva kada pada cena nafte na svetskom tržištu.
– U narednim danima i nedeljama očekujemo nastavak tog trenda i zasigurno još nekoliko dinara nižu cenu goriva na benzinskim pumpama – rekao je Antić.
On je podsetio na to da cena naftnih derivata na našem tržištu zavisi od svetske cene sirove nafte i od kursa dolara, i da je početkom oktobra cena nafte bila u porastu, ali da je taj vrh prošao.
– Cena derivata na benzinskim pumpama u Srbiji zavisi od naftnih kompanija jer ih one određuju same, bez mešanja države i Ministarstva – rekao je Antić.
Ministar je na jučerašnjoj Međunarodnoj konferenciji o mineralnim resursima u Srbiji istakao da su investicije u rudarstvu, od decembra 2014. godine do sada, ukupno vredne više od milijardu evra.
– Srbija može biti jedan od vodećih proizvođača bakra u Evropi, s godišnjom proizvodnjom od 200.000 do 250.000 tona – kazao je Antić. – Rudarski sektor je u ofanzivi, to je trenutno najdinamičniji sektor privrede i on će nastaviti ubrzano da se razvija i značajno će uticati na razvoj Srbije i rast BDP-a.
Po njegovim rečima, Srbija je u procesu velikih rudarskih istraživanja i narastajućih investicija, a širom Srbije su prisutne velike kompanije.
– Imamo više od 130 aktivnih istražnih polja, preko 250 eksplatacionih polja na kojima se odvija vrlo intenzivna aktivnost. U 2010. godini nivo planiranih investicija bio je oko 24 miliona evra, a prošle godine su ukupno realizovane investicije u istraživanja vredna više od 100 miliona evra – rekao je Antić.
Ministar Aleksandar Antić kazao je da bi kompanja „Rio Tinto” već 2022. i 2023. godine mogala eksplatacijom nalazišta jadarita kod Loznice ostvariti izuzetno značajne rezultate. Po njegovim rečima, proizvodnja litijuma s tog nalazišta pokrila bi deset odsto njegove svetske potrošnje.
On je istakao da su veliki projekti u ozbiljnoj fazi i da se može govoriti o otvaranju novih velikih rudnika, što će Srbiju staviti na mapu država koje imaju razvijen rudarski sektor.
– U RTB-u „Bor” će proizvodnja sa sadašnjih oko 40.000 tona bakra iz sopstvene rude biti povećana na 80.000 tona nakon tri godine, a nakon šest godina i do 120.000 do 150.000 tona. Ako se tome doda i projekat „Timok” na nalazištu Čukari Peku i dovede u korelaciju s RTB-om „Bor”, Srbija bi mogla biti jedan od najznačajnijih proizvođača bakra
u Evropi, s proizvodnjom od 200.000 do 250.000 tona, a to će podići učešće rudarstva u BDP-u s jedan odsto godišnje na pet – istakao je Antić.
D. Mlađenović