Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Cene svinjskog mesa krenule u rikverc

20.01.2018. 08:54 08:58
Piše:
Foto: Ilustracija

NOVI SAD: Od Nove godine pada cena tovnih svinja širom Vojvodine, a po podacima sa stočnih pijaca u drugim delovima države, situacija je slična. Tako se ovih dana cena tovnih svinja kreće oko 150 dinara kilogramu, a stočari u Vojvodini tvrde da je i pored toga potražnja veoma mala.

U Uduženju stočara Srema i Mačve potvrđuju da trenutna cena iznosi od 150 do 155 dinara kilogram i da kupaca nema.

Oni razlog pada cene vide u povećanom uvozu svinjskog mesa iz inostranstva, pa samim tim i većoj ponudi na tržištu, dok u poljoprivrednim stručnim službama u tom delu Vojvodine ističu da je pad cene žive vage tovnih svinja u ovo doba godine sasvim očekivan.

Objašnjavaju da i podaci iz prethodnih godina pokazuju da na tržištu cena žive vage tovnih svinja nakon svinjokolja i novogodišnjih i božićnih praznika uvek padne, pa samim tim ne vide ništa alarmantno u tome što se ovih dana na tržištu i stočnim pijacama dešava.

Procenjuju da će tako biti još neko vreme, pa će onda opet doći do rasta cene tovnih svinja.

Stočari u Vojvodini nisu zadovoljni padom cene tovnih svinja od 20-30 dinara.

Podsećaju na to da je cena do Nove godine bila i do 180 dinara kilogram i da je bilo kupaca, ali da je sada, kada je pala na 150 dinara, interesovanje malo ili gotovo ne postoji.

Tako odgajivač svinja Zvonko Molnar iz Đurđeva tvrdi da je otkup tovnih svinja gotovo stao pa ih niko neće ni po 150 dinara.

U našoj državi s tovljenicima nikad ne znaš na čemu si, požalio se Molnar, uz ocenu da je „ili veoma dobro, ili veoma loše“. Voleo bih, kazao je naš sagovornik, da cena bude 160 do 170 dinara, gde bismo mi mogli da se uklopimo.

Svinje su u avgustu bile 185-190 dinara. Od početka decembra otkupa nema. S otkupnog mesta mi javljaju da ne očekujem utovar narednih dana. Klaničari mi nude 150 dinara, a kada im kažem da mi pošalju kamion za utovar, odgovaraju da sačekam i da se strpim. Ovde u Đurđevu bi mnogi dali i po toj ceni, samo da sklone svinje, zato što preko ove kilaže svinje idu samo u štetu, objašnjava Molnar.

Pad cene žive vage svinja na stočnim pijacama i kod klaničara donekle prate i niže cene svinjskog mesa u novosadskim mesnicama i marketima, tako da i potrošači u svom novčaniku osećaju dešavanja na tržištu.

Tako je ovih dana cena svinjskog buta u pojedinim mesarama pala na 400 dinara kilogram, mada ima i onih koji još uvek drže cene od vremena kada je živa vaga bila 180 dinara.

Naime, u nekim mesarama kilogram svinjskog buta i dalje se kreće iznad 450 dinara.

Za razliku od njih, u velikom broju marketa i mesnica u toku su akcijske cene svinjskog mesa pa se tako kilogram buta može naći i ispod 400 dinara, dok se krmenadla i vrat prodaju po 350 dinara kilogram.

Daleko najjeftinija je svinjska džigerica, koja se u nekim mesarama prodaje i za 60 dinara kilogram.

Valja podsetiti na to da je letos cena žive vage svinja išla i do 200 dinara kilogram, a da se u mesarama i marketima svinjski but prodavao i za više od 500 dinara kilogram.


Prasići poskupeli, ali ih nema

Dok cene tovnih svinja na tržištu padaju i tridesetak dinara po kilogramu, cena prasadi ne samo da raste već ih gotovo nema na stočnim pijacama.

Ovih dana kilogram žive vage prasića dostiže i 300 dinara, ali je ponuda mala.

Porasla je i cena prasetine u mesarama i marketima pa dostiže i 500 dinara kilogram, ali i tu ima onih koji ih u ove dane kada mnogi slave prodaju po akcijskim cenama od nešto više od 400 dinara kilogram.


No, cene koje potrošači plaćaju za svinjsko meso u mesnicama i marketima znatno sporije padaju od onih koje proizvođači dobijaju od klanica i kupaca.

Stočari smatraju da nije dobro što pad cena žive vage ne prati i pad cena u mesarama i marketima, tvrdeći da tu „kajmak” skidaju klanice i nakupci.

LJ. Malešević

Piše:
Pošaljite komentar
Kilogram oraha kao 2,5 kilograma svinjskog buta

Kilogram oraha kao 2,5 kilograma svinjskog buta

14.10.2017. 11:12 13:13
Beli luk skuplji od svinjskog buta

Beli luk skuplji od svinjskog buta

24.01.2017. 21:03 11:39