Brčkanje u Grčkoj ove godine skuplje desetak procenata
Najviše građana Srbije koji sebi mogu da priušte letovanje i ove godine će na obale Egejskog mora.
„First minut” uplate su već prodate te turistima koji će tek uplaćivati aranžmane ostaje da nađu nešto po redovnoj ceni. Izvesno je da će morati da izdvoje više novca nego lane. Letovanje u severnogrčkim mestima poskupelo je desetak odsto u odnosu na prošlu godinu. Osim toga, treba uračunati kursne razlike, koje još podižu cenu ukupno. Grci su lane uveli boravišne takse koje će se plaćati i ove godine.
U letovalištima u Pijeriji, poput Leptokarije ili Olimpik biča, naši turisti su bili najbrojniji dugi niz godina. Međutim, sve je više komšija iz Mađarske, Rumunije i Slovačke koji biraju te destinacije. Čim je potažnja veća, i cene skaču. Tako je i najpopularniji apartmanski smeštaj desetak odsto skuplji. Za najam četvorokrevetnog apartmana u špicu sezone od deset dana s prevozom cena je 1.000 evra. Sada treba dodati 0,4 evra dnevno po osobi za takse – to je 16 evra.
Kada su već Grci podigli cene, domaći turisti mogu biti zadovoljni što evro miruje. Ali, ni tu sve ne ide glatko. Već godinama agencije naplaćuju kursne razlike po najskupljem kursu banke, prodajnom. Razlika u odnosu na srednji kurs Narodne banke Srbije je od nekoliko dinara pa naviše. Agencije traže uplatu u dinarima, a tu najgore prolaze oni koji su cele godine revnosno kupovali evre i šrapali za letovanje. U agenciji traže da se to plati u dinarima, po prodajnom kursu banke kod koje imaju račun. Međutim, kada turista krene obrnutim putem, u menjačnicama će za hiljadarku evra dobiti 117.000 dinara, a u agenciji će po kursu banke morati da uplati bar 121.000. Ta suma može biti viša, ali i niža, sve zavisi od toga s kojom bankom agencija sarađuje.
Smeštaj i boravak u hotelima je uglavnom skuplji od onog u apartmanima. Međutim, ne mora da bude tako. Sve češće hoteli daju razne popuste. Nekada je to dan gratis boravka za aranžman do dve sedmice, a nekada popust za decu. Hoteli u Turskoj i Egiptu čak daju boravak za dvoje dece bez dodatnih troškova. Različit je uzrast mališana za koji se daje ta nemala pogodnost – negde je to do deset godina a negde do 12.
Zoran Nikolić iz Nacionalne organizacije potrošača smatra da bi tu praksu trebalo menjati jer tu najgore prolaze potrošači, dok banke i turističke agencije imaju ekstrazaradu. U potrošačkim oragnizacijama smatraju da bi bilo najbolje kada bi se obračun radio po srednjem kursu Narodne banke Srbije.
Tako u toj varijanti i first i last minit aranžmani imaju svoju dobru stranu. Zaštedi se kod plaćanja na ukupnoj sumi, a i na kursnim razlikama jer je ukupna cena niža. Zato oni koji su već propustili prvi minut ne treba da žure. Za ono što zaštede na kursnim razlikama imaće makar za večeru u nekom od fast fudova na obali Egeja.
D. Vujošević