Za veće domaće MSP investicije nužan bolji ambijent
BEOGRAD: Potencijal za dodatni rast srpske privrede je u razvoju domaćih firmi iz sektora malih i srednjih preduzeća koja bi u jasnijem investicionom ambijentu mogla da povećaju investicije, ocenjeno je tokom razgovora koji je organizovali "Biznis & finansije" povodom objavljivanja časopisa sa rang listom 150 top firmi u Srbiji.
MMF najavljuje "sinhronizovano usporavanje globalne privrede" za sledeću godinu što je novogov u najavi nove globalne krize ocenila je novinarka časopisa "Biznis&Finansije" Zorica Živković i dodala da se svi ekonomski stručnjaci slažu da bi privreda Srbije morala da ima višegodišnji rast od 5-6 posto da bi stigli sadašnju Poljsku koja ima zaposlenost preko 70 posto i prosečnu platu od 900 evra.
Dodala je i da je neophodno da dupliramo produktivnost u Srbiji a kao najveći potencijal za rast istakla sektor malih i srednjih preduzeća.
Akcenat mora biti razvoju firmi iz sektora malih i srednjih preduzeća, domaćih firmi, rekla je ona i dodala da su one zdrav deo domaće privrede, vuku najviše, rastu sporije, i još uvek su premale pa njihov razvoj treba podržati.
Zamenik direktora USAID programa "Saradnja za ekonomski razvoj" Dragana Stanojević govoreći o podacima dobijenim od privrednika u anketi primetila je da se više od 80 posto njih opredeljuje za investicije iz sopstvenih sredstava "kao da su zadovoljni jako sporim rastom, samoodržavanjem biznisa" i zapitala se da nije nešto drugo po sredi.
Dve trećine privrednika u Srbiji kaže da ima potrebe za investicijama, a neuporedivo manje odgovara pozitivno na pitanje da li traže i dobijaju kredite, rekla je ona i dodala pristup izvorima finansiranja jedan od osnovnih problema srpske privrede.
Tržište Srbije oskudno je privredi dostupnim vrstama finansijskih proizvoda, primetila je ona i izrazila nadu da će posle donošenja Zakona o alternativnim investicionim fondovima doći do osnivanja lokalnih investicionih fondova što će otvoriti jedan od začepljenih kanala finansiranja.
U Srbiji 60 odsto anketiranih privrednika ne želi da nauči da upravlja potraživanjima pa je Stanojević iznela bojazan će protokom godina među njima biti sve manje znanja i razumevanja sopstvenog poslovanja.
Ona je rekla da je razmena iskustava među privrednicima u MSP sektoru značajna za ostvarivanje saradnje i boljih rezultata.
Glavni broker "Momentum sekjuritiza" Nenad Gujaničić rekao je da je najveća opasnost za recesiju trgovinski sukob SAD i Kine, i dodao da smo sada u globalno gledano periodu niskih kamata "što u Srbiji treba da iskoristi za restrukturiranje privrede".
Zadatak svake vlasti je da obezbedi povoljni investicioni ambijent u kome bi se osetili i domaći investitori ostetili sigurnijim za investicije, rekao je on i dodao da će se tek u takvom ambijentu oni opredeliti da se zadužuju.
Kako je ocenio kod subvencionisane investicije pre ili kasnije imaju štetne posledice jer se investitori koji dođu uz državne subvencije prvi u slučaju krize povlače.
Govoreći o zna;aju ekonomskih celina - poslovnih sistema za privredne rezultate direktor Agencije za privredne registre Milan Lučić istakao je da 20 najvećih u toj grupi nosi 15 procenata srpske privrede.
U privredi Srbije posluje 667 ekonomskih celina - što je relativno mali broj u odnosu na više od 103 hiljade privrednih društava koja su predala finansijske izveštaje, ocenio je on i dodao da te ekonomske celine ipak po snazi predstavljaju gotovo trećinu privrede.
I unutar te grupe ekonomskih celina vlada značajna koncentracije jer 20 najvećih ostvare 53,3 odsto ukupnog neto dobitka čitave grupe, rekao je Lučić.