Šansa za mala i srednja preduzeća
Kroz programe i mere aktivne politike zapošljavanja Nacionalna služba za zapošljavanje ove godine planira finansijskim merama da obuhvati najmanje 1.179 nezaposlenih sugrađana s evidencije filijale Novi Sad.
Kako je za naš list rekla v. d. direktora filijale NSZ-a Novi Sad Tatjana Vidović, cilj je da se što veći broj poslodavaca upozna s tim merama, ali i da privuku nove koji do sada nisu koristili njihov novac, a posebno mala i srednja preduzeća. Uvereni su, kako je rekla, u to da bi novac, koji bi putem programa i mera aktivne politike zapošljavanja dobili, mogao značajno unaprediti njihovo poslovanje i omogućiti im da dođu do kvalitetnih kadrova.
– Naše mere su kreirane tako da ciljano stimulišu zapošljavanje određenih teže zapošljivih kategorija nezaposlenih, pre svega mladih, socijalno ugroženih kategorija, niskokvalifikovanih, dugoročno nezaposlenih, osoba s invaliditetom i drugih – rekla je Tatjana Vidović. – U skladu sa svojim potrebama, poslodavci se mogu odlučiti za neki
od programa kao što su programi pripravnika za mlade, sticanja praktičnih znanja za niskokvalifikovane i dugoročno nezaposlene, jednokratnu subvenciju za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih na novootvorenim radnim mestima i subvencije za podsticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom. Naravno, na raspolaganju su im uvek i naše druge mere, poput posredovanja u zapošljavanju, testiranja, tj. selekcije kandidata, sajmovi zapošljavanja i dr.
Savetnici na usluzi
Zainteresovani poslodavci mogu posetiti filijalu NSZ-a Novi Sad u Ulici Alberta Tome 2, gde će im pomoć pružiti savetnici NSZ-a, te predložiti odgovarajuće podsticajne mere koje najviše odgovaraju njihovim potrebama. Informacije mogu dobiti i pozivom na brojeve telefona: 021/488-55-49 i 021/488-55-21.
Po poslednjim podacima kojima raspolaže NSZ, u Južnobačkom okrugu je na kraju avgusta registrovano 33.119 nezaposlenih, što je oko deset odsto manje nego u istom periodu prošle godine. Mladih nezaposlenih do 30 godina na njihovoj evidenciji je oko 18,5 odsto, a starijih od 50 je 34 odsto. Među nezaposlenima je najviše građana sa srednjom stručnom spremom.
– Novi Sad beleži značajno smanjenje nezaposlenosti u periodu od 2014. do 2019. jer je u tom vremenskom razmaku broj onih koji ne rade prepolovljen – istakla je v. d. direktora filijale NSZ-a Novi Sad, dodavši da je nezaposlenih u gradu danas 15.000 manje nego 2015. godine. – Smanjenju broja nezaposlenih doprinelo je više faktora, pre svega poboljšanje poslovne klime, što je rezultiralo privlačenjem velikih stranih investitora u Južnobački okrug i u sam Novi Sad i otvaranjem velikog broja novih radnih mesta, kao i pažljivo isplanirane i uspešno realizovane mere aktivne politike zapošljavanja, za koje Vlada Srbije svake godine izdvaja sve više novca. V. B.