Vlahović: Do Evrope nam treba rast BDP-a od sedam odsto godišnje
Glavna tema jubilarnog 25. Kopaonik biznis foruma, koji će biti održan od 4. do 7.marta na Kopaoniku, biće pitanje “Šta posle fiskalne konsolidacije”.
Mišljenje o merama ekonomske politike, koje treba preduzeti da bi se fiskalna stabilnost pretvorila u održiv rast i razvoj, razmeniće više od 1.300 učesnika, koji će pokušati da odgovore na sva važna pitanja.
Kopaonik biznis forum organizuju Savez ekonomista Srbije i Udruženje korporativnih direktora Srbije, a pod pokroviteljstvom predsednika Vlade Srbije. Predsednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović kaže za “Dnevnik” da je pitanje ovogodišnjeg “srpskog Davosa” sasvim logično s obzirom na dobre rezultate koje je Srbija ostvarila u prethodne tri godine .
- Ekonomska konsolidacija koju je Srbija ostarila u poslednje tri godine je dobra i priznata od strane međunarodnih ekonomskih organizacija - kaže Vlahović. - Međutim, prirodno se nameće potreba da se to dobro ostvarenje konvertuje u trajno održivi rast. Ako želimo da uhvatimo korak s razvijenim zemljama Evrope nama su u kontinuitetu potrebne godišnje stope rasta na niovu od četiri-pet procenata. Ukoliko, pak, želimo da u narednih 10 godina udvostručimo nivo BDP-a potreban nam je godišnji rast od sedam procenata.
Naš sagovornik dodaje da i pored izuzetno dobrih finansijskih rezultata podstignutih u proteklim godinama zabrinjava to što je ekonomski rast BDP-a prošle godine bio manji od planiranog jer je iznosio svega dva procenta, što je, kako ističe, malo za ostvarenje bržeg razvoja.
- Ukoliko želimo da Srbija uhvati korak sa razvijenijim zemljama jasno je da taj rast mora u dužem periodu biti znatno veći i to najmanje četiri-pet procenata BDP-a, a da bi se to i ostvarilo neophodne su investicije. Nivo ukupnih investicija u Srbiji danas je značajno manji u odnosu na zemlje u okruženju i manji je od 19 procenata BDP-a, dok je recimo prosek zemalja centralne i istočne Evrope oko 23 procenta. Sa 19 procenata BDP-a investicija mi ne možemo očekivati više stope rasta. Kada se pogleda struktura investicija jasno je da najviše treba uraditi na podsticanju rasta domaćih privatnih investiicija – ukazuje Vlahović.
Kojim tempom će rasti srpska privreda zavisi i od politike i od ekonomskog znanja i umeća, smatra Aleksandar Vlahović. Cela ekonomija utemeljena je u prethodnoj političkoj odluci, smatra on i dodaje da se regulatorni okvir ne može unaprediti ukoliko u parlamentu ne postoji većina spremna da ga menja i usvaja.
- Ekonomskoj odluci prethodi politička odluka. To je naročito važno kada je reč o potrebi jačanja državnih institucija, i tu posebno mesto ima podizanje kvaliteta pravosudnih institucija i njihovog unapređenja, kao i svega onoga što nas čeka u pristupnim pregovorima sa EU u poglavljima 23. i 24. obezbeđenje sigurnosti za investitore - smatra Vlahović. - To je posebno važno za domaće investore. Nepohodno je obezbediti odgovarajuće podsticaje, ali ne podsticaje koji će direktno iz buyeta ići ka određenom investiconom projektu, već poreske podsticaje koji će se sprovoditi kroz poreske olakšice investitorima. Fiskalni prostor ostvaren finansijskom konsolidacijom treba da bude osnov za poresko rasterećenje što će omogućiti da privredni rast bude značajno viši.
Prema njegovoj oceni strane direktne investicije u Srbiji prošle godine su bile na visokom nivou od preko pet procenata BDP-a, kapitalne investicije su dosegle svoj maksimum – 4,5 procenata BDP-a, pa domaće privatne investicije treba stimulisati u značajno višem iznosu jer bi se time obzebedile znatno veće stope rasta .
- Posebno ističem stimulisanje domaćih privrednih investicija jer je teško očekivati značajnije povećanje stranih direktnih investicija. One jesu danas u Srbiji na značajno višem nivou u odnosu na sve zemlje regiona, ali ne poznajem ni jednu zemlju koja je svoj dugoročni rast i razvoj ostvarila oslanjajući se samo na strane investicije, pa zato moramo raditi na afirmaciji pre svega domaćih investitora. Dakako, treba nastaviti reforme javnog sektora, pre svega restrukturiranje javnih preduzeća, neophodno je nastaviti i posao na unapređunju jačanja držanih institucija koje će obezbediti sigurnost imovine, garantovati neprikosnovenost ugovora i drugo. Ovom temom želimo da u prvi plan istaknemo potrebu nastavka reformi javnog sektora i, ono što je posebno važno, da 4. tehnološka revolucija i digitalizacija, koje su prisutne u celom svetu, nudi jedinstvenu šansu da Srbija ostvari taj veliki razvoj - zaključio je Vlahović.
LJ. Malešević