Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Više od 90 odsto firmi ne planira da otpušta radnike

17.11.2020. 10:54 11:01
Piše:
Foto: Dnevnik/Slobodan Šušnjević

Privrednici su umereni optimisti u pogledu poslovnih očekivanja i rasta prometa u poslednjem kvartalu 2020. godine, a za većinu su domaća tražnja i izvoz ključni za unapređenje poslovanja, pokazala je najnovija kvartalna analiza Privredne komore Srbije „Poslovna aktivnost privrednih subjekata u Republici Srbiji”.

Analiza je pokazala da privrednici planiraju da povećaju ili zadrže ulaganja na istom nivou, najviše u opremu, a računaju i na stabilnu zaposlenost, tako da 94 odsto anketiranih ne očekuje smanjenje broja zaposlenih.

U okviru te analize privrednici su ocenili poslovanje u trećem kvartalu 2020. godine i izneli očekivanja za četvrti.

U kvartalnom istraživanju učestvovale su 884 kompanije iz različitih sektora privrede, a pozitivna poslovna očekivanja za četvrti kvartal 2020. godine, uprkos neizvesnosti zbog pandemije kovida-19, ima 41 odsto ispitanika, najviše u prehrambenoj industriji i trgovini, dok 36 odsto anketiranih privrednih subjekata očekuje nepromenjen promet.

Sporiji oporavak očekuje sektor turizma i ugostiteljstva, u kojem gotovo polovina anketiranih očekuje pad prometa u poslednjem tromesečju tekuće godine u odnosu na treći kvartal.

Po očekivanjima privrednika za četvrti kvartal 2020. godine, čak 89 odsto ispitanika planira da održi isti nivo investicija u odnosu na prethodni kvartal ili ga poveća. Najviše planiranih ulaganja je u uvoznu opremu, gde prednjači hemijska industrija, a očekivana ulaganja u domaću opremu dominiraju u sektoru poljoprivrede. Za ulaganja u građevinske objekte i zemljište najviše su zainteresovani anketirani iz turizma i ugostiteljstva, dok su ulaganja u trajna obrtna sredstva značajnija kod agrara i trgovine.

Oko pet odsto novca planiranog za investicije biće usmereno u intelektualnu svojinu i digitalne tehnologije, pri čemu je učešće planiranih investicija za te namene najveće u delatnosti saobraćaja, trgovine, metalske i elektro industrije, kao i industrije tekstila, odeće, kože i obuće.

Nešto više od petine kompanija, najviše u metalskoj, prehrambenoj i hemijskoj industriji, istaklo je da je u trećem kvartalu uvelo inovacije. Kako ističu privrednici, posebno iz sektora poljoprivrede, usluga i građevinarstva, tražnja na domaćem tržištu je dominantan uslov za unapređenje poslovanja i veću iskorišćenost kapaciteta, dok je izvoz najznačajniji faktor poslovanja za tekstilnu i hemijsku industriju.

Svaki četvrti ispitanik ističe potrebu za namenskim podsticajima i subvencijama, unapređenjem efikasnosti administracije, boljim uslovima poslovanja na lokalu, suzbijanjem sive ekonomije, kao i unapređenjem raspoloživosti resursa, navodi se u saopštenju PKS-a.

Više od polovine anketiranih privrednih subjekata, 56 odsto, u trećem kvartalu 2020. godine ostvarilo je rast prometa, dok je 22 odsto ispitanika zabeležilo nepromenjen promet, što ukazuje na značajan oporavak poslovnih aktivnosti u odnosu na drugi kvartal.

U trećem kvartalu 2020. godine 47 odsto anketiranih kompanija je realizovalo investicije.

U poređenju s ulaganjima u drugom kvartalu, 87 procenata firmi je realizovalo isti nivo investicija ili povećan.

Ohrabruje podatak da je 59 odsto anketiranih firmi izjavilo da raspolaže s dovoljno novca za optimalno finansiranje poslovanja.

U trećem kvartalu 2020. godine zaposlenost je bila stabilna, 90 odsto anketiranih nije smanjilo broj zaposlenih, a najviše novozaposlenih bilo je u sektorima metalske i drvne industrije i trgovine.

Stabilno u koroni

Istraživanje PKS-a pokazuje da je tokom pandemije kovida-19 privreda Srbije sačuvala svoju bazu, održani sue likvidnost kompanija i zaposlenost. Funkcionisanje privrede u poslednjem kvartalu 2020. godine, kao i perspektive u narednom srednjoročnom periodu zavisiće od daljeg razvoja epidemiološke situacije, u regionu i na globalnom nivou. Iako se ne očekuje zatvaranje privrede, kao u prvom talasu epidemije, nagli porast broja slučajeva koronavirusa nalaže pažljiv pristup u upravljanju privredom s ciljem očuvanja zdravlja stanovništva i privrednog kapaciteta, dodaje se u saopštenju.

        Z. Delić

Piše:
Pošaljite komentar