Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Uz par kapi vode iscuri 270 miliona dinara

15.02.2021. 12:34 12:35
Piše:
Foto: pixabay.com

Koliko je voda je važna za čoveka i planetu nepotrebno je govoriti, ali je zato potrebno neprestano govoriti da taj resurs treba čuvati i očuvati jer je veoma mali deo celokupne vode na Zemlji dostupno kao pijaća voda. 

Svojim delovanjem čovek negativno utiče na životnu sredinu, a tome svakako doprinosi  industrijalizacija i globalno zagrevanje, a to je opasnost i za očuvanje vode. Zato je potrebno mnogo toga promeniti da bi se ono što imamo sačuvalo jer mnogima pijaća voda već sada nedostaje, a sasvim je moguće da će ova neophodna namirnica sve većem broju ljudi biti sve dalja. Za to, nažalost, nije potrebno čak ni otići jako daleko jer je dobro poznato kakvu muku muče stanovnici Zrenjanina - i na to se valja podsećati svaki put kad se česma odvrne do maksimuma.

Da bi se sačuvao taj resurs neophodno je i da građani, koji vrlo često dobro koje imaju doživljavaju zdravo za gotovo, promene svoj odnos prema vodi. Ukoliko se samo malo više pažnje obrati na to kako se ona voda troši i spreči njeno rasipanje - može se mnogo uštedeti - u količini vode koja se troši i na taj način sačuvati je za svaki naredni dan.


Mala promena navika

Manje vode može se trošiti ako se samo malo promene navike. Tako bi trebalo poviesti računa da se ne ispušta velika količina vode da bi u čaši ona bila hladna, da se umesto kupanja u kadi - tušira, da se stari vodokotlić zameni savremenim, da se mašine za veš i posuđe koriste kada ima dovoljno veša i suđa...   


Upravo to kaže i prof. dr Marina Šćiban s Tehnološkog fakuleteta u Novom Sadu. Po njenim rečima, danas vode sadrže i sve više različitih supstanci koje se javljaju kao rezultat ljudske delatnosti, a tome doprinose i povećanje broja stanovnika, intenzivan razvoj industrije, poljoprivrede, medicine, farmacije... Zato je potrebno vodu štedeti, racionalno koristiti, promeniti obrasce potošnje, prečišćavati otpadne vode i ponovo ih koristiti  i boriti se protiv klimatskih romena.

-  Ukoliko se obrati pažnja na to da li su nam ispravne slavine mogli bi se izbeći veliki gubici vode u domaćinstvima - kaže prof. dr Marina Šćiban. - Recimo, ako iz slavina iscuri dve kapi u sekundi, to znači oko 12 kubnih metara gubitka vode godišnje, a ako u Srbij i ima 2,5 miliona domaćinstava i ako u svakom desetom curi samo jedna slavina to je na godišnjem nivou gubitaka od oko tri kubnih metara miliona vode, što je jedanako količini vode koja je potrebna da se napuni 860 olimpijskih bazena. Veliki gubici se prave a mogli bi se se izbeći i ako se ne dopusti da voda bepospotrebno otiče iz vodokotlića. 

Dakle, racionalnim korišćenjem vode doprinosi se ne samo očuvanju tog resursa, već i novca, koji bi ostao u novčanicima i bio utrošen za neke druge potrebe. Tako, recimo, u Novom Sadu kubni metar vode za domaćinstva košta 88,96 dinara ( za potrošnju veću od pet kubika po članu domaćinstva cena narasta na 162,95 dinara)  pa su, ukoliko iz slavine pomalo kaplje, troškovi za potrošenu vodu mnogo veći nego što bi trebalo da budu. Ukoliko bi se na osnovu cene kubika vode u Novom Sadu za potrošnju do pet kubika po članu domaćinstva obračunao pretpostavljeni godišnji gubitak na nivou Srbije samo za par kapi vode koja isklizne u svakom desetom domaćinstvu - računica kaže iz njih iscuri oko 267.000.000 dinara.

A koliko se, inače, dnevno troši vode zavisi od mnogo faktora, ali  je predviđeno da se potrošnja zaustavi na oko 125 litara po osobi. Naravno, negde se potrošači uklapaju u to, a negde se troši i manje i više, ali je izvesno da bi trebalo voditi računa o tome kako se i koliko vode troši. Oni koji se ovom temom bave ukazuju da se dnevno za piće i kuvanje potroši oko šest litara vode, slično kao i za pranje posuđa, pranje veša izaziva veću potrošnju - čak i do 40 litara, ali se mašina ze veš, ipak, ne koristi svaki dan, oko 40 litara vode potroši se za ispiranje toaleta, za kupanje i tuširanje do 50 litara...

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar