Unovčiti poljoprivredu, turizam i energetiku u 2018. godini
Kakve su perspektive ekonomije Vojvodine u narednoj godini, koje su privredne grane koje bi razvoju najviše mogle doprineti, kao i koje korake treba napraviti da bi se to i postiglo, razgovaralo se na jučerašnjem okruglom stolu „Ekonomija Vojvodine u 2018. godini”, koji su organizovali „Kolor pres grupa” i magazin „Ekonomist”.
„Tri privredne grane – poljoporivreda, turizam i energetika – mogu biti zamajac rasta privrede Vojvodine jer su potencijali dobri i treba ih iskoristiti“, rekao je pokrajinski sekretar za privredu i turizam Ivan Đoković.“Privreda Vojvodine ima tendenciju rasta i sigurno je da će se u tom pravcu i nastaviti, a dobri rezultati su i dokaz kvalitetne saradnje i dobre koordinacije između Vlade Srbije i Pokrajinske vlade.“
Na to da su poljoporivreda, turizam i energetika privredne grane koje mogu doprineti daljem razvoju privrede Vojvodine ukazali su i direktor Garancijskog fonda AP Vojvodine Đorđe Raković, predsednik Unije poslodavaca Vojvodine Milan Krstin, kao i izvršni direktor za pravne poslove JP „Srbijagas” i dugogodišnji sportski radnik angažovan u FK i RK „Vojvodina” Milan Đukić, koji je istakao da i sport, u perspektivi, treba smatrati važnom privrednom granom. Ukazano je i na to da je razvoj IT sektora, koji već sad značajno doprinosi boljoj slici privrede u Vojvodini, veoma važan.
Učesnici skupa složili su se u tome da je za bolje privredne rezultate neophodno obezbediti kvalitetan poslovni ambijent, koji će garantovati sigurnost u poslovanju, kao i da je izuzetno važno da se poštuju i primenjuju važeći zakoni. Istaknuto je da pokazatelji govore da promena nabolje ima, ali da treba unaprediti sve segmente rada koji će doprineti da se boljitak i ostvari.
Bilo je reči i o podsticajima i subvencijama namenjenim razvoju poljoprivrede, ali i malih i srednjih preduezeća, koje obezbeđuju Republička i Pokrajinska vlada, kao i Garancijski fond AP Vojvodine. Po Rakovićevim rečima, povoljnosti koje taj fond obezeđuje iskoristilo je već mnogo poljoprivrednika, ali i privrednika iz drugih oblasti, ali je ukazao na to da je potrebno da oni kojima su subvencije i povoljnosti namenjene budu bolje informisani o tome.
„Garancijski fond nije korisnik budžeta, već samostalno posluje i praktično smo spona između banaka i onih kojima je kredit potreban ali nisu u situaciji da ispune uslove koje finansijske institucije zahtevaju“, rekao je Raković.“Na taj način svi su na dobitku: bankama se smanjuje rizik, oni kojima je potreban novac mogu do njega doći pod povoljnijim uslovima, uz duži grejs-period i niže kamate.“
D. Mlađenović