UniKredit banka predviđa Srbiji rast od 7,0 posto
BEOGRAD: Italijanska bankarska grupa UniKredit povećala je prognozu rasta Srbije na 7,0 procenata za 2021. godinu sa ranije predviđanih 4,2 posto, u svom novom izveštaju o ekonomskim izgledima za Centralnu i Istočnu Evropu i Zapadni Balkan.
Za 2022. godinu, UniKredit procenjuje da će rast Srbije iznositi 4,5 procenata.
U izveštaju se navodi da će neki od pokretača rasta naše zemlje biti potrošnja i investicije.
Jačanje potrošnje će, prema UniKreditu, biti podržano povećanjem plata i penzija; dosadašnjim ograničenim rastom nezaposlenosti, novim merama podrške za zaposlene, i porastom potražnje domaćinstava, koja je bila prigušena tokom pandemije, jer će domaćinstva verovatno manje štedeti.
Dodaje se da Vlada Srbija planira da poveća plate u javnom sektoru za 6,5 posto, penzije za 5,9 procenata i minimalnu zaradu za 6,6 odsto, što će ojačati prihode domaćinstava.
U dokumentu se procenjuje da bi veći stvarni prinosi, u odnosu na većinu zemalja u regionu, kao i stabilnost srpske valute, mogli da podrže investiranje u državne obveznice Republike Srbije.
Investicije će, ističe italijanska banka, biti glavni pokretač rasta.
U tom konktestu se napominje da, prema budžetu za 2021. godinu, Vlada Srbije planira da uloži 430 milijardi dinara, ili 7,5 posto BDP-a, uglavnom u infrastrukturne projekte, što je porast od 45 procenata u odnosu na 2020. godinu. Dodaje se da bi to moglo da doprinese porastu BDP-a za preko dva poena.
Privatne investicije će takođe doprineti rastu, vođene oporavkom izvoza i jačanjem poverenja u drugom delu godine, niskim kamatnim stopama i kroz dve nove garantne šeme, ocenjuje UniKredit.
U izveštaju se navodi da će i neto izvoz dati pozitivan doprinos rastu BDP-a.
Takođe se konstatuje da je u junu odobren novi dvogodišnji savetodavni aranžman MMF-a.
"To je novi instrument za koordinaciju politike i samim tim bez finansiranja; umesto toga, fokusira se na strukturne reforme i učvršćivanje okvira fiskalne politike", objašnjava se u dokumentu i ocenjuje da taj sporazum jača posvećenost Srbije reformama i makrofinansijsku stabilnost zemlje, što će, kako se ocenjuje, strani investitori pozdraviti.