ULAŽEMO U ZNANJE Razvoj nauke dovešće strance da rade u Srbiji
Ulaganje u nauku od presudnog je značaja za razvoj društva, privrede i ekonomije svake zemlje jer se na taj način stvaraju povoljni uslovi da se u zemlji zadrže mladi, obrazovani ljudi, u nju vrate domaći naučnici i stručnjaci koji su se već pozicionirali u svetu.
Po rečima ministarke nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelene Begović, upravo to je cilj Srbije i to se i radi. Ulaganje u nauku i realizacija započetih projekata, poput BIO4 kampusa, koji će doprineti da svet brzo počne da dolazi u Srbiju i radi u njoj, put je kojim treba ići i koji se, bez velike podrške države, ne bi mogao realizovati.
− Početak izgradnje BIO4 kampusa verovatno je najveći uspeh što se tiče ulaganja u infrastrukturu nauke, to je najveće ulaganje ikada u Srbiji, ali i u širem regionu − rekla je Jelena Begović. − U izgradnju novog naučnog grada u Beogradu, koji će okupiti sedam fakulteta, devet naučnih instituta, a s druge strane biće dom za novoformirane startap firme iz oblasti biotehnologije, biomedicine, bioinformatike, veštačke inteligencije, zaštite biodiverziteta − biće uloženo 450 miliona evra.
Ona je naglasila da će važan član te kompleksne zajednice biti istraživačko-razvojna odeljenja kompanija iz biofarm industrije, koja je izuzetno razvijena i koja se uvozi.
Ove godine će, rekla je Jelena Begović, biti nastavljeno potpisivanje ugovora s privatnim sektorom u cilju širenja i rasta čitavog BIO4 kampusa, koji je već prepoznat širom sveta.
− Očekujemo da iduće godine počne i izgradnja kapaciteta za kompanije koje će u njemu raditi i razvijati svoje proizvode − rekla je Jelena Begović. − Znamo da će u BIO4 kampusu preko hiljadu doktora nauka raditi i međusobno sarađivati, sarađivaće se i s kompanijama, ali na mnogo ozbiljnijem, strateškom nivou.
− Ideja nam je da se u Srbiji razvijaju novi proizvodi u oblasti medicine, a vezujemo se za zdravlje građana, za poljoprivredu, odnosno proizvodnju hrane, zaštitu životne sredine − rekla je ministarka i dodala da će kampus doprineti jačanju ne samo Srbije već celog regiona, te da je krajnji cilj da svet dođe i radi u Srbiji i u ovoj oblasti.
Ukazala je da će Srbija, dajući šanse domaćim naučnicima da razvijaju različite proizvode, razvijati i svoju ekonomiju, ali i čitavo društvo, zato što će imati snažan naučni centar, koji će Srbiju učiniti prepoznatljivom u svetu.
− Najbolje je da se ostane u Srbiji, ali je dobro i da veza s onima koji odu ostane čvrsta jer su oni naši ambasadori, a veoma je bitno i da pratimo mlade koji odlaze iz Srbije na studije − rekla je Jelena Begović. − Saradnja s našom naučnom dijasporom je dobra, a uvek može bolje i treba bolje. To su sve izuzetni ljudi, vrlo otvoreni da pomognu svojoj zemlji, svako iz svog ugla. Neki su spremni da se vrate u Srbiju, neki da pojačaju saradnju i to je naša velika snaga, a komunicija je izuzetno bitna. Treba manjiti broj naučnika koji odlaze iz Srbije i trend se polako usporava, a s druge strane, treba da privučemo naše mlade, ali i starije iskusne naučnike da se vrate u Srbiju i donesu novu energiju i ideje.
− Naš cilj je da do kraja 2026. godine možemo u kampus da preselimo i 1.400 naučnika, profesora, koji će biti baza za edukaciju mladih. Više od 4.000 studenata će tu živeti, raditi, komunicirati ne samo sa svojim fakultetima, već i s naučnim institutima, gde će imati praksu i kontakt s najnovijim tehnologijama, industrijom i privatnim sektorom − rekla je Jelena Begović.
D. Ml.