U stečaju se još dave HINS, "Petar Drapšin", "Neimar"
Prema podacima Agencije za licenciranje stečajnih upravnika(ALSU), ove godine pokrenuto je 385 novih stečaja u firmama nepoznatih široj javnosti.
Istovremeno, završeno je 6.253 postupka i obustavljeno je vođenje stečaja za 761 preduzeća.
Stečajni upravnici rade na 1.713 aktivnih stečaja u firmama dobro poznatim starijim generacijama zaposlenih, koje, doduše, odavno ne privređuju, ali formalno-pravno još postoje.
Svi stečaji, navela je Agencija, vode se prema Zakonu o prinudnom poravnanju, stečaju i likvidaciji.
Još uvek, kažu podaci ALSU, u stečaju se nalaze Robne kuće "Beograd", Beko - Beogradska konfekcija, "Grmeč" u Beogradu, "Srbijanka" u Valjevu, AD "Fidelinka" u Subotici, PP "Jabuka" u Pančevu,"Autobanat" u Zrenjaninu, "Šipad - Fabrika nameštaja" u Srbobranu.... kao i svojevremeno uspešne novosadske firme HINS, AD "Vojvodina", AD "Petar Drapšin" i AD "Neimar". Usvim navedenim firmama stečaju se vode dugo, u proseku desetak godina.
Iz stečaja su izašli beogradski "Jugostroj", Jugoslovenska krznarska industrija i AD "Fruška gora" u Sremskoj Mitrovci, "Jugodent", NIT-novosadska industrija tekstila, "Vojvodina" UTP i "Dunav Tisa Dunav" u Novom Sadu, Dečje novine NIP u Čačku, Brodogradilište Sombor...
Više u stečaju nisu firme DP Beogradska dvorana sindikata u Beogradu, AD "Tamiš" u Pančevu, "Žitosrem" u Sremskoj Mitrovici, "Papir servis", "Jugoalat", "Užar -oprema" i DES u Novom Sadu, "Milan Vidak "u Futogu... pošto je u njima završen stečajni postupak.
Stečajni upravnici su tokom decembra i januara zakazali više javnih prodaja preduzeća u stečaju čiji nazivi su poznati samo malom broju privrednika i jedne svojevremeno poznate kompanije domaćih bizmismena - braće Karić,kojih dugo nema u javnosti.
Imovina firme Kompanija "Braća Karić" biće na javnoj prodaji, nadmetanjem, 19. januara 2023. godine po početnoj ceni iznad 7,9 miliona dinara
Gledajući dužinu vođenja stečaja, Agencija za licenciranje stečajnih upravnika navela je da ima najviše firmi - 4816 gde postupak traje do dve godine, ali da je poduži spisak firmi gde postupak traje od tri do šest godina, jer je takvih preduzeća 1.416.
Agencija je navela da ima čak 531 firma gde stečaj traje od devet do 12 godina i da se 47 preduzeća nalaze u stečaju od 15 do 23 godine.
Najviše predmeta po sudovima, 2.671, nalazi se u Beogradu, potom u Novom Sadu 967, Subotici 628, Čačku 361,Užicu 295, Pančevu 262, Zrenjaninu 206...
Z. Delić