Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Dunavu upecan brod pun švercovane nafte

17.09.2018. 12:11 12:22
Piše:
Foto: pixabay.com

Da pokušaja nelegalnog uvoza derivata nafte ima, potvrđuje i to što je nedavno sprečen pokušaj lažnog deklarisanja gotovo 25 tona goriva, zbog čega bi državni budžet bio oštećen za oko dva miliona dinara.

To nije usamljen slučaj jer, kako je rekla pomoćnica direktora Uprave carina u Sektoru za kontrolu primene carinskih propisa Sonja Lazarević, ove godine je otkriveno šest puta više zloupotreba s naftnim derivatima nego prošle.

– Jedan od najvećih rizika za nelegalni uvoz naftnih derivata je plovni put – odnosno Dunav – pa ja tako nedavno u Novom Sadu otkriven brod koji je prevozio derivate namenjene nelegalnom tržištu. Kada se otkrije nešto takvo, derivati se oduzimaju i skladište do okončanja postupka, a nakon toga se postupa u skladu s odgovrajućom procedurom, odnosno količine se ili prodaju ili se koriste kao sirovina –  izjavio je za „Dnevnik” načelnik Odeljenja za kontrolu usaglašenosti i bezbednosti proizvoda Sektora tržišne inspekcije Ministarstva trgovine Slaviša Petković.

800.000 tona povećan legalni uvoz nafte i derivata

Nelegalni uvoz naftnih derivata u Srbiju poslednjih godina značajno je smanjen, ali onih koji se upuštaju u to uvek ima. Jedan od načina da se to uradi je i netačno deklarisanje jer, rekao je  Petković, prilikom uvoza naftih derivata ima više tarifnih stavova, pa se dešava da se bazno ulje uvozi kao sirovina ili se navodi da je roba u tranzitu. On ukazuje na to da tako nešto sada više nije moguće jer su nadležni državni organi povezani, a i kontrola je značajno pojačana.

Po njegovim rečima, borba protiv onih koji pokušavaju da nelegalno uvezu derivate nafte i time izbegnu plaćanje dažbina koje se naplaćuju za akciznu robu je stalna. 

400 miliona evra više godišnje u budžetu

– Da bi se smanjila siva ekonomija u sferi uvoza naftnih drivata, preduzeto je niz koraka, a pre pet godina uvedeno je i markiranje goriva – kaže Petković. – Tada je situacija bila veoma teška i krenulo se od sumornih prognoza da je tu pojavu teško suzbiti. Naime, tadašnja procena je bila da buyet, zbog nelegalnog uvoza, ostaje kraći oko 150 do 200 miliona evra. Uvođenje markiranja vrlo brzo dalo je dobar rezulatat i postignut je visok stepen legalnog prometa derivata na benzinskim pumpama i u veletrgovini.

Međutim, ukazuje Petković, veoma brzo je utvrđeno da postoji alternativno tržište baznog ulja pa su preduzeti novi koraci, koji su, takođe, dali dobre rezultate.

– Promenjen je propis i Tržišna inspekcija je dobila mogućnost da kontroliše i krajnje korisnike pa je sada omogućeno da se zaustavi kamion da bi se proverilo da li je u rezervoaru markirano gorivo i ako se utvrdi da je ono bez markera, podnosi se prekršajna prijava. Paralelno s tom izmenom, pojačana je kontrola i svako u okviru svoje nadležnosti – policija, Poreska inspekcija i policija, Uprava carina i Tržišna inspekcija obavlja svoj posao i rezultat je povećanje priliva u buyet, odnosno ta pojava svedena je na najmanju moguću meru i slična je kao i u drugim evropskim zemljama – kaže Petković.


Nijedna zemlja ga nije iskorenila

Petković naglašava  da će nelegalnog uvoza uvek biti i da ne postoji zemlja u kojoj toga nema.

Međutim, dodaje. i da je izvesno i da su količine koje se u Srbiju nelagalno uvoze sve manje i da se svake godine povećava legalni promet derivata nafte.


– Pre pet godina na tržištu Srbije bilo je 2.200.000 tona legalno uveznih i proizvednih derivata nafte, a sada je to oko 3.000.000 tona. To nedvosmisleno govori o tome da je, i pored povećanja privredne aktivnosti i veće potrebe za derivatima nafte, značajan deo količina iz nelagalnih tokova ušlo u legalne, a reč je o oko 800.000 tona derivata više u legalnom prometu. To znači da se konstantno povećava prihod od derivta nafte i da se godišnje u budžet slije oko 400 miliona evra više – naglašava Petković.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar